{"vars":{{"pageTitle":"Przez pandemię średnia długość życia w Polsce spadła do 77 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","dlugosc-zycia","gus","jakosc-zycia","koronawirus","oecd","pandemia","polska","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"21 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":250137}} }
300Gospodarka.pl

Przez pandemię średnia długość życia w Polsce spadła do 77 lat

Oczekiwana długość życia w Polsce skurczyła się w 2020 roku do ok. 77 lat. To długość podobna do średniej sprzed dekady i o półtora roku krócej niż w 2019 roku.

– W 2020 roku pojawiły się niekorzystne tendencje wywołane przez pandemię Covid-19: w Polsce oczekiwane trwanie życia skróciło się w porównaniu z 2019 rokiem o prawie półtora roku do ok. 77 lat, tj. długości podobnej jak przed dekadą (i o 3 lata krótszej niż w OECD ogółem) – wynika z raportu pt. “Ku lepszemu życiu. Polska w OECD”, przygotowanym przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Polska niewysoko na tle OECD

OECD to organizacja zrzeszająca kilkadziesiąt najbardziej rozwiniętych demokratycznych państw świata. Dla 12 państw tej organizacji, dane o przewidywanej długości życia za 2020 rok nie są dostępne.

Poprawa warunków społeczno-gospodarczych i postęp w medycynie sprawiły, że średnie trwanie życia w krajach OECD, jest znacznie dłuższe niż w przeszłości. Wśród tych państw, najdłużej żyją mieszkańcy Japonii, Szwajcarii, Hiszpanii i Włoch (ok. 84 lata w 2019 roku). Najkrócej natomiast mieszkańcy Meksyku, Łotwy, Litwy, Węgier oraz Kolumbii (poniżej 77 lat).

Jednak jak wskazuje najnowsza analiza, w ostatniej dekadzie w Polsce oraz w niektórych innych krajach Organizacji (m.in. w Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych) przeciętna długość życia ustabilizowała się lub nieznacznie skróciła.

Z powyższego wykresu GUS wynika, że pod względem długości życia w 2019 roku Polska była na 32. miejscu pośród krajów OECD, dla których były dostępne dane. W 2020 roku tylko trzy kraje – Litwa, Łotwa i Węgry – miały niższą średnią długość życia niż Polska.

Długość życia kobiet i mężczyzn

– Kobiety żyją zwykle dłużej niż mężczyźni (w krajach OECD średnio o ok. 5 lat). W Polsce przeciętna długość życia kobiet i mężczyzn różni się o 8 lat (81 lat wobec 73 lat), a większe dysproporcje występują w krajach bałtyckich (na Litwie, Łotwie i w Estonii) – podaje GUS.

Raport GUS “Ku lepszemu życiu. Polska w OECD przygotowanym” opublikowano na bazie wydawanego corocznie Indeksu Lepszego Życia (Better Life Index). Umożliwia on porównanie jakości życia obywateli. Uwzględnia nie tylko czynniki ekonomiczne, ale też np. dane o sytuacji na rynku pracy, w edukacji czy stanie zdrowia danej populacji.

Spadek urodzeń w Polsce przyspiesza: to już 8% w stosunku do zeszłego roku