{"vars":{{"pageTitle":"PZL Mielec wyprodukuje części do najnowszej generacji myśliwców F-16","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["lockheed-martin","lotnictwo","obronnosc","przemysl","przemysl-obronny","pzl-mielec","samoloty"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"22 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":220824}} }
300Gospodarka.pl

PZL Mielec wyprodukuje części do najnowszej generacji myśliwców F-16

Fabryka PZL Mielec od przyszłego roku będzie uczestniczyć w programie produkcyjnym myśliwców F-16. Dzięki programowi firma stworzy kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Polskie zakłady w Mielcu, obecnie należące do amerykańskiej firmy Lockheed Martin, to jeden z najdłużej działających w Polsce producentów samolotów. W poniedziałek 22 listopada spółka podała, że zostanie partnerem produkcyjnym „jednego z najbardziej udanych programów budowy myśliwców naddźwiękowych na świecie”, czyli samolotów F-16 Block 70/72.

PZL Mielec w ramach programu będzie od 2022 roku przygotowywać komponenty i zespoły do najnowszej generacji tych samolotów.

To pozwoli firmie nie tylko utrzymać około 200 miejsc pracy, ale także stworzyć ok. 60 nowych – podaje spółka.

Zakład był ostatnio zaangażowany w produkcję tego typu samolotów ponad 20 lat temu. Wtedy ostatni samolot szkolny I-22 Iryda zszedł z linii produkcyjnej w Mielcu.

Program rozwoju F-16

Rolą PZL Mielec w programie będzie produkcja struktury tylnego kadłuba, kadłub centralny oraz struktury kokpitu i jego bocznych paneli z przednią komorą dla wszystkich produkowanych myśliwców F-16. Następnie te komponenty lotnicze będą przekazywane do końcowej linii montażowej Lockheed Martin w Greenville w Południowej Karolinie.

Polska eksploatuje F-16 w swojej flocie od 15 lat. „To kluczowy element Polskich Sił Powietrznych” – mówi Danya Trent, wiceprezes programu F-16.

„Nowa linia produkcyjna w PZL Mielec umocni Polskę jako kluczową część globalnego programu F-16 na wiele lat” – dodała.

Jak podaje spółka, „dzięki już potwierdzonym zamówieniom na F-16 Block 70/72 z Bahrajnu, Bułgarii, Słowacji i dwóch innych międzynarodowych klientów, globalne zainteresowanie na nowo wyprodukowane myśliwce i zmodernizowane F-16V pozostaje duże”.

Oprócz już kupionych od Amerykanów F-16, Polska chce kupić również 32 sztuki myśliwców F-35, z których pierwszy ma zostać dostarczony w 2024 roku.

„Uzupełniające się zdolności i interoperacyjność między obydwoma typami myśliwców służą wzmocnieniu zdolności Sił Powietrznych Polski i umożliwiają partnerstwo w zakresie realizacji misji, szkoleń, produkcji sprzętu, jak i taktyki z innymi członkami NATO” – wskazuje firma Lockheed Martin.

PZL Mielec wyprodukuje śmigłowce Black Hawk do walki z pożarami w USA