{"vars":{{"pageTitle":"Rachunki za prąd i gaz w stolicach Unii Europejskiej wzrosły prawie dwukrotnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","ceny-pradu","energia-elektryczna","hepi","household-energy-price-index","najnowsze","sezon-grzewczy","unia-europejska","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"8 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":394742}} }
300Gospodarka.pl

Rachunki za prąd i gaz w stolicach Unii Europejskiej wzrosły prawie dwukrotnie

Rachunki za prąd i gaz w stolicach państw Unii Europejskiej wzrosły niemal dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z raportu Household Energy Price Index (HEPI).

Opłaty za gaz wzrosły średnio o 111 proc., za prąd – o 69 proc. w porównaniu do października 2021 roku. Średnio rachunki za wskazane źródła energii wzrosły w stolicach europejskich o 90 proc.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie podkreślono skutki rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, która doprowadziła do wzrostu kosztów życia w Europie. Zdaniem autorów dokumentu rosyjska inwazja „doprowadziła do niepewności w kwestii bezpieczeństwa energetycznego” i „ograniczyła import gazu z Rosji bądź w zupełności go zatrzymała”.

W raporcie przeanalizowano ceny energii we wszystkich stolicach Unii Europejskiej oraz w niebędących członkami wspólnoty Czarnogórze, Norwegii, Serbii, Ukrainie oraz Szwajcarii. Największy wzrost cen prądu odnotowano w Dublinie (44 proc.), Rzymie (30 proc.) i Wiedniu (24 proc.). Do największego skoku cen gazu doszło z kolei w Rzymie (170 proc.), mieście Luksemburg (64 proc.) oraz w Lizbonie (58 proc.).

Ponad połowa firm w UE inwestuje w działania na rzecz klimatu