{"vars":{{"pageTitle":"13 członków Rady Medycznej składa rezygnację. Nie chcą doradzać rządowi ws. pandemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-horban","covid-19","koronawirus","pandemia","premier-rp","rada-medyczna","rezygnacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":246805}} }
300Gospodarka.pl

13 członków Rady Medycznej składa rezygnację. Nie chcą doradzać rządowi ws. pandemii

Trzynastu (spośród 17) członków Rady Medycznej złożyło rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii. 

Rada Medyczna to organ pomocniczy przy prezesie Rady Ministrów. W jej skład wchodzi główny doradca premiera do spraw COVID-19 (tę funkcję pełni prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban) oraz kilkunastu ekspertów medycznych.

Aż trzynastu z nich złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego rezygnację z udziału w Radzie – podaje Polsat News.

– W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19 – napisali rezygnujący członkowie w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

Dziennik Gazeta Prawna informował z kolei, że rezygnację członkowie Rady składają w ramach protestu. Chodzi o to, że rząd często nie uwzględnia w swojej polityce zaleceń Rady.

Potwierdza to treść oświadczenia: w oświadczeniu eksperci wskazują, że ich decyzja zapadła z uwagi na brak wpływu ich rekomendacji „na realne działania”rządu i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

– Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych – napisało 13 członków rady.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

– Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów – czytamy w ich oświadczeniu.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium – w tym m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19, prof. Andrzej Horban.

KPRM: Zmienimy formułę działania Rady

Do rezygnacji zdecydowanej większości członków Rady Medycznej odniosła się także Kancelaria Premiera.

– Głos Rady Medycznej działającej od listopada 2020 roku, a także porady i sugestie ekspertów z innych dziedzin są merytorycznym wsparciem dla decyzji Rady Ministrów i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Poszczególne decyzje były konsultowane z wieloma środowiskami – w tym z medykami, przedsiębiorcami, ekspertami od edukacji i psychologami. Trzeba jednak podkreślić, że opinie poszczególnych gremiów były często odmienne. Pokazywano w ten sposób wiele dróg na radzenie sobie z pandemią oraz jej skutkami społeczno-gospodarczymi. To rolą rządu jest podejmowanie decyzji na bazie zróżnicowanych stanowisk ekspertów – Rady Medycznej, ekonomistów, ekspertów z innych obszarów, na które wpływa epidemia – podało KPRM.

Jak dodano, w związku z decyzją większości członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona.

Zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez Prezesa Rady Ministrów Ministrowi Zdrowia – podano.