{"vars":{{"pageTitle":"Rafineria Gdańska pod szczególną ochroną. Jest rozporządzenie rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aramco","ministerstwo-aktywow-panstwowych","najnowsze","orlen","pkn-orlen","polaczenie-orlenu-z-lotosem","przemysl-rafineryjny","rafineria-gdanska","surowce","unimot"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":452144}} }
300Gospodarka.pl

Rafineria Gdańska pod szczególną ochroną. Jest rozporządzenie rządu

Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie.

Tak wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli, lista tych podmiotów została wydłużona z 13 do 15 pozycji. Dopisano do niej Rafinerię Gdańską oraz firmę Unimot.

W ramach środków zaradczych przy przejmowaniu Lotosu przez PKN Orlen, ten ostatni koncern sprzedał 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej firmie Saudi Aramco. Z kolei Unimot kupił aktywa logistyczne, w tym bazy paliw Lotosu.

Co jest w rozporządzeniu?

W wykazie podmiotów podlegających ochronie były już wcześniej: Azoty, Emitel, HAWE, innogy, KGHM, Orange, PKN Orlen, PKP Energetyka, Polkomtel, SGT EuRoPol Gaz, Tauron PE, TK Telekom i Telesystem-Mesko.

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Ustawa określa zasady i tryb kontroli niektórych inwestycji polegających na nabywaniu udziałów albo akcji, praw itp., skutkujących nabyciem lub osiągnięciem istotnego uczestnictwa albo dominacji nad spółką będącą podmiotem podlegającym ochronie.

Podmiot, który zamierza nabyć lub osiągnąć istotne uczestnictwo albo nabyć dominację, jest obowiązany każdorazowo złożyć zawiadomienie organowi kontroli o zamiarze jego dokonania. Odpowiedni organ musi wyrazić zgodę na transakcję. Spośród podmiotów w wykazie organem kontrolnym dla Telesystemu-Mesko jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a w przypadku pozostałych spółek na liście – Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wniosek MAP

Wniosek w sprawie objęcia ochroną Rafinerii Gdańskiej złożyło 19 grudnia Ministerstwo Aktywów Państwowych. Już w listopadzie szef MAP Jacek Sasin zapowiadał wpisanie jej do wykazu podmiotów podlegających ochronie.

Rafinerię chroni także ustawa o ochronie niektórych inwestycji.

Konsekwencje fuzji Orlenu z Lotosem

Pod koniec listopada PKN Orlen podpisał umowy sprzedaży udziałów m.in. w Rafinerii Gdańskiej na rzecz koncernu paliwowego Aramco. Koncern z Arabii Saudyjskiej obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE.

Z kolei polska spółka Unimot przejęła terminale paliwowe i zakłady produkcji asfaltu.

Sprzedaż tych udziałów była warunkiem zgody Komisji Europejskiej na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos. Transakcja połączenia dwóch polskich firm paliwowych została sfinalizowana 1 sierpnia 2022 r.

Czytaj również: