{"vars":{{"pageTitle":"Raport: Mieszkań w Polsce przybywa, ale wciąż połowa młodych ludzi mieszka z rodzicami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["mieszkania","ministerstwo-rozwoju","nieruchomosci","polska","raport","rynek-nieruchomosci","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"5 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41507}} }
300Gospodarka.pl

Raport: Mieszkań w Polsce przybywa, ale wciąż połowa młodych ludzi mieszka z rodzicami

Mimo wzrostu podaży mieszkań w Polsce wciąż istotnym problemem pozostaje deficyt mieszkaniowy i trudności z dostępem do mieszkań dla osób młodych – wynika z opublikowanego w czwartek „Raportu o stanie mieszkalnictwa” autorstwa Ministerstwa Rozwoju. 

Zasoby mieszkaniowe w Polsce na koniec 2018 roku wyniosły ponad 14,6 mln mieszkań (zarówno lokali mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych).

Oznacza to, że w Polsce przypada około 386 mieszkań na 1000 mieszkańców. Słabszy wynik w EU odnotowano jedynie na Słowacji (369 mieszkań).

Natomiast pod względem liczby nowo wybudowanych mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców Polska, z wynikiem 4,9, zajmuje piąte miejsce wśród 22 krajów Unii Europejskiej. Lepsze wyniki osiągnięto jedynie w Finlandii (7,7), Austrii (7,4), Francji (6,9) oraz Szwecji (5,2).

Jak wynika z raportu, w latach 2011 – 2019 liczba budowanych rocznie mieszkań wzrosła o ponad 58 proc.

Wzrost liczby oddawanych mieszkań nie poprawia jednak w znaczący sposób dostępności lokali dla osób o dochodach niepozwalających na nabycie lub wynajem mieszkania na zasadach rynkowych.

Deficyt mieszkań wciąż problemem

Mimo, że zasób mieszkaniowy systematycznie wzrasta, problemem pozostaje deficyt mieszkaniowy (różnica między liczbą zamieszkanych mieszkań a liczbą gospodarstw domowych). Ministerstwo Rozwoju szacuje, że na koniec 2019 roku deficyt ten wyniósł 641 tys. mieszkań.

Deficyt mieszkań zmniejszył się o 256 tys. w ciągu czterech lat, jadnak nadal około 1,7 mln Polaków zamieszkuje niesamodzielnie – wspólnie z innymi gospodarstwami domowymi w jednym mieszkaniu.

To o tyle zastanawiające, że w Polsce zwiększa się liczba pustostanów, czyli nadwyżka zasobów mieszkaniowych nad liczbą gospodarstw domowych: na koniec 2019 roku ich liczba wyniosła 424 tys.

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest popularność nabywania lokali mieszkaniowych w celach inwestycyjnych.

Młodzi wciąż z rodzicami

Udział osób młodych (25-34 lata), które mieszkają wspólnie z rodzicami wynosi w Polsce 45,1 proc. (średnia unijna to 28,6 proc.), co plasuje nasz kraj na ósmym miejscu w Europie.

W czołówce zestawienia znalazły się Chorwacja (62,4 proc.) i Grecja (57,5 proc.), natomiast najniższą wartość tego wskaźnik odnotowano w krajach skandynawskich – Danii (3,2 proc.), Finlandii (5,4 proc.) i Szwecji (6,4 proc.).

Z szacunków NBP wynika, że około 2/3 nabywanych mieszkań finansowana jest w Polsce środkami własnymi, wskaźnik ten jednak spada. Na koniec trzeciego kwartału 2019 roku liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W raporcie podano, że w relacji do 2010 roku wzrost wyniósł ponad 62 proc.

>>> Czytaj także: Warszawa w pierwszej 10 miast miast na świecie, gdzie mieszkania podrożały najbardziej