{"vars":{{"pageTitle":"Recykling paneli słonecznych może przynieść zyski wysokości 15 mld dolarów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","fotowoltaika","gospodarka-obiegu-zamknietego","odpady","oze","przemysl-wydobywczy","recykling"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"29 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":55620}} }
300Gospodarka.pl

Recykling paneli słonecznych może przynieść zyski wysokości 15 mld dolarów

Przemysł wydobywczy to nie tylko zanieczyszczenie powietrza i emisje gazów cieplarnianych, ale też odpady poprzemysłowe. Czy fotowoltaika także pod tym względem przewyższa energię konwencjonalną?

Jednym z podstawowych problemów współczesnego świata jest nadmierna produkcja śmieci.

Świadomość społeczna kształtowana jest przede wszystkim pod względem walki z nimi na poziomie gospodarstw indywidualnych. Jednak to, co wytwarzamy w domowym zaciszu to niecałe 10 proc. wszystkich odpadów, jakie rocznie produkujemy w naszym kraju (dane GUS z 2018 roku).

Pozostałe 90 proc. niemal w całości należą do sektora odpadów poprodukcyjnych, wśród których prym wiedzie właśnie górnictwo i przemysł wydobywczy. Ten sektor produkuje najwięcej odpadów podlegających składowaniu. Według danych GUS jest to prawie 37 mln ton.

W 2018 roku ten dział gospodarki był odpowiedzialny za wytworzenie aż 61,4 mln ton odpadów. Z tego tylko niecałe 40 proc. zostało poddane odzyskowi.

Fotowoltaika – nie tylko zeroemisyjna energia

Przejście na odnawialne źródła energii może rozwiązać ten problem. Brak wydobycia surowców to w końcu brak odpadów, które przy tym powstają.

Jednak panele słoneczne generują nie tylko zalety, jak zeroemisyjna i tania energia. One również starzeją się, a w końcu stają się odpadami.

Pytanie o losy przestarzałej fotowoltaiki warto zadać już dzisiaj. Boom na ich montaż przypadał na rok 2000, a okres użytkowania paneli przewidziano na ok. 25-30 lat.

Już niedługo będziemy więc stawiać czoła mnożącym się przestarzałym panelom słonecznym. Problem raczej nie zniknie, zważywszy na fakt, że popularność fotowoltaiki wciąż rośnie.


Czytaj także: Czy warto obejrzeć nowy film Michaela Moore’a Planet of the Humans? „Jest kilka cenny diagnoz, ale robi wodę z mózgu” – ocenia Marcin Popkiewicz


Panele jako źródło surowców

Jednak zdaniem reprezentantów branży odpady fotowoltaiczne mogą okazać się też nowym źródłem zysku.

“Odpady w postaci paneli fotowoltaicznych to nowe wyzwanie dla wielu gospodarek. Będą się z nim musiały mierzyć przede wszystkim kraje, które intensywnie inwestują w ten model pozyskiwania energii np. Chiny, USA czy Japonia. Systemowe rozwiązania są tym bardziej potrzebne, bo przestarzałe panele muszą być odpowiednio składowane, żeby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska” – mówi Sebastian Biela, wiceprezes firmy Energia Polska.

Drogi rozwiązania sprawy wyłączanych z użytku elementów fotowoltaiki są dwie – recykling albo utylizacja.

“Zniszczenie paneli (…) jest w mojej opinii rozwiązaniem nieefektywnym w sytuacji, gdy dążymy do zminimalizowania produkcji odpadów. Jeśli chodzi jednak o powtórne wykorzystanie śmieci to wracamy tu do mocno promowanej w Europejskim Zielonym Ładzie idei, jaką jest obieg zamknięty. Odpady fotowoltaiczne można poddać recyklingowi i wprowadzić z powrotem do gospodarki” – mówi Tomasz Żołyniak, prezes firmy Energia Polska.

Recykling fotowoltaiki pozwoliłby na nowo pozyskać przede wszystkim takie materiały jak szkło, plastik czy metal.

15 mld dolarów do odzyskania

Recykling paneli fotowoltaicznych mógłby też okazać się korzystny dla gospodarki. Na rynku musiałaby pojawić się nowa infrastruktura do tego celu. Inwestycje w recykling paneli wymagają także opracowania nowych technologii i budowy zakładów. W efekcie mogłyby też przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy.

“Estymację, jakiego rzędu może to przynieść zyski przeprowadziła Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej. Według jej danych do 2050 roku na rynek światowy może wrócić nawet 78 mln ton surowców. Jeśli tak się stanie to ich wartość będzie sięgać ponad 15 mld dolarów. To potężna kwota, którą – w myśl idei obiegu zamkniętego – można wykorzystać na kolejne inwestycje w rozwój OZE” – dodał Żołyniak.


Przeczytaj: UE chce walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem, ale polscy przedsiębiorcy są przeciw


Energia Polska to firma sprzedająca energię firmom, instytucjom oraz osobom prywatnym, która istnieje na rynku od 2014 roku. Swoim klientom oferuje miks energetyczny oparty na OZE.

Najczęstsze pytania

Co znaczy skrót OZE?

OZE, czyli odnawialne źródła energii.

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego?

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ), inaczej gospodarka cyrkularna. To przeciwieństwo modelu gospodarki liniowej. Polega na zmniejszaniu produkcji odpadów, zużycia surowców i energii, a także dążeniu do ich ponownego wykorzystania. Celem jest maksymalne zmniejszenie ilości produkowanych śmieci i ich ponowne wykorzystanie.

Na czym polega recykling?

Recykling o proces przekształcania odpadów w nowe materiały i przedmioty.