{"vars":{{"pageTitle":"Rekordowa inflacja w strefie euro. Winne ceny energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-zywnosci","inflacja","makroekonomia","strefa-euro"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"31 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":311434}} }
300Gospodarka.pl

Rekordowa inflacja w strefie euro. Winne ceny energii

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w maju 2022 roku 8,1 proc. w ujęciu rocznym – podał Eurostat. Wysokość wstępnego odczytu za ubiegły miesiąc to rekord, jeśli chodzi o poziom wzrostu cen w strefie euro.

Wstępny odczyt unijnego urzędu statystycznego jest wyższy, niż spodziewali się analitycy. Konsensus rynkowy wynosił bowiem 7,7 proc. rok do roku.

Pełne dane będą opublikowane 18 czerwca.

Jeszcze w kwietniu inflacja w strefie euro wynosiła w ujęciu rocznym 7,4 procent.

Inflacja HICP to z języka angielskiego Harmonised Index of Consumer Prices, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, który obliczany jest na podstawie ujednoliconej metodologii przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Według GUS, podstawę do opracowania HICP dla Polski stanowi: obserwacja zmian cen reprezentantów towarów i usług konsumpcyjnych, oraz system wag oparty na strukturze spożycia indywidualnego w sektorze gospodarstw domowych ze statystyki rachunków narodowych sprzed dwóch lat.

Rekordowa inflacja

Jak podaje Eurostat, za rekordowy wzrost wskaźnika odpowiadają głównie ceny energii. Drugą kategorią, w której ceny wzrosły najbardziej, jest żywność. Ceny energii poszły w górę o 39,2 proc. w ujęciu rocznym w maju, a ceny żywności o 7,5 proc.

Obie branże doświadczają obecnie ponadprzeciętnych wzrostów ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnie i rosyjski szantaż energetyczny, a także rosyjską blokadę portów na Morzu Czarnym.

Pisaliśmy o tym m. in. w tym artykule.

Rekordowy odczyt zintensyfikuje dyskusję w Europejskim Banku Centralnym (EBC) na temat tego, jak podnieść stopy procentowe – wskazują dziennikarze amerykańskiej agencji prasowej Bloomberg.

Byłaby to pierwsza podwyżka od ponad dekady.

Szefowa EBC, Christine Lagarde, wskazała w zeszłym tygodniu, że bank centralny strefy euro prawdopodobnie podniesie stopy o 0,25 pkt. proc. podczas spotkań w lipcu i wrześniu. Główny ekonomista banku, Philip Lane, wskazał w poniedziałek, że będzie to „wzorcowe tempo – podaje Bloomberg.

Jednak niektórzy urzędnicy banku po raz pierwszy w historii EBC wysunęli pomysł podwyżki o pół punktu – idąc w ślad za ostatnią decyzją Rezerwy Federalnej – wskazuje agencja.