{"vars":{{"pageTitle":"Reparacje wojenne od Niemiec: MSZ podało kwotę i treść noty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["msz","najnowsze","niemcy","polityka","polityka-miedzynarodowa","reparacje"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":383526}} }
300Gospodarka.pl

Reparacje wojenne od Niemiec: MSZ podało kwotę i treść noty

Kwota reparacji dla Polski, których rząd domaga się od Niemiec, to ponad 6 bilionów złotych. Informację podało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W nocie dyplomatycznej wystosowanej do Niemiec ws. odszkodowań wojennych, Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne. Kwota odszkodowania miałaby wynieść 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Reparacje dla Polski: kwota

W piątek rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina opublikował na stronach resortu komunikat. Dotyczy on noty skierowanej 3 października do MSZ Republiki Federalnej Niemiec. Nota dotyczy odszkodowań dla Polski za straty wyrządzone przez Niemcy w trakcie II wojny światowej.

Polska – poinformowano w komunikacie – domaga się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Do tego w nocie Polska domaga się od Niemiec zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz ich rodzinom wyrządzonych im szkód i krzywd. MSZ chce także „systemowych działań mających na celu zwrot zagrabionych z Polski w trakcie wojny dóbr kultury, które znajdują się obecnie w Niemczech”.

Nota ws. odszkodowań

W nocie wezwano Niemcy do uregulowania „należności wynikających z rabunkowej działalności” Kas Kredytowych Rzeszy oraz Banku Emisyjnego w Polsce. To niemieckie instytucje finansowe powołane na okupowanych ziemiach polskich.

Rząd wezwał Niemcy także do „pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech” – podało MSZ.

Polski rząd chce również systemowego uregulowania statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech. Maiłoby to nastąpić poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej.

Strona polska oczekuje również właściwej współpracy zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej oraz podjęcia przez Niemcy skutecznych działań prezentujących niemieckiemu społeczeństwa „prawdziwy obraz wojny i jej skutków”, szczególnie krzywd wyrządzonych Polsce i Polakom – podał resort.


Polecamy też: