{"vars":{{"pageTitle":"Resort klimatu chce zazielenić ciepłownictwo. Wkrótce rusza program dofinansowań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","cieplownictwo","klimat","najnowsze","odnawialne-zrodla-energii","ogrzewanie","oze","samorzady"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"9 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":702665}} }
300Gospodarka.pl

Resort klimatu chce zazielenić ciepłownictwo. Wkrótce rusza program dofinansowań

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło nowy program, który ma wesprzeć budowę źródeł ciepła systemowego opartych na odnawialnej energii. Na ten cel przeznaczy 2 miliardy złotych z unijnego Funduszu Modernizacyjnego. Nabór wniosków ruszy 16 kwietnia.

Program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” umożliwi uzyskanie środków samorządom, spółkom komunalnym i innym przedsiębiorstwom. Będą mogły uzyskać dofinansowanie na pompy ciepła, kolektory słoneczne, geotermię bez kogeneracji, magazyny energii i ciepła, a także przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

Dlaczego to ważne? W Polsce do systemów ciepłowniczych podłączone jest 5,8 miliona gospodarstw domowych. Na tym terenie żyje około 15 mln obywateli. Trzeba pamiętać, że 40 proc. węgla w Polsce spalane jest w ciepłownictwie – mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska na konferencji prasowej.

Ile pieniędzy będzie można dostać?

W programie będzie można wnioskować o dotacje lub pożyczki. Na dotacje przeznaczone zostanie 1,43 miliarda złotych, a na pożyczki – 0,57 miliarda złotych. Maksymalna kwota w ramach jednego wniosku to 300 milionów złotych.

– Za tydzień rusza nabór wniosków, będziemy wspierać samorządy i cały sektor, by z tego funduszu mogły skorzystać – podkreśliła wiceministra Urszula Zielińska.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Dodała, że ministerstwo pracuje nad strategią dla ciepłownictwa, którą chce przedstawić w tym roku. Jednym z celów jest, by jednostki lokalne miały wsparcie w tym zakresie.

– Liczymy, że z tych pieniędzy zrealizowane zostanie 300 instalacji o blisko 900 MW mocy cieplnej – wskazała Paulina Hennig Kloska.

Polecamy także: