{"vars":{{"pageTitle":"Polscy inwestorzy najbardziej ze wszystkich boją się inflacji - wynika z badania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["inwestycje","news"],"pageAttributes":["finanse","gielda","inflacja","inwestorzy-indywidualni","inwestowanie","inwestycje-prywatne","main","makroekonomia","metale-szlachetne","nieruchomosci","obligacje","oszczednosci"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":167700}} }
300Gospodarka.pl

Polscy inwestorzy najbardziej ze wszystkich boją się inflacji – wynika z badania

Spośród wszystkich 12 badanych krajów, polscy inwestorzy detaliczni najbardziej obawiają się ryzyka związanego z inflacją –  wskazują inwestorzy indywidualni w badaniu eToro.

Tradycyjne sposoby zabezpieczania finansów przed inflacją, takie jak nieruchomości, są popularnym wyborem (22 proc. badanych), a 40 proc. respondentów uważa, że metale szlachetne, takie jak złoto, to najlepsza propozycja z rynku surowców na najbliższe 12 miesięcy.

W większości jednak inwestycje badanych składały się z akcji (62 proc.), obligacji (39 proc.) i gotówki (28 proc.).

Popyt na kryptowaluty w Polsce

Globalnie 25 proc. wszystkich ankietowanych inwestorów indywidualnych zainwestowało w kryptowaluty. Popyt na nie był najwyższy w Polsce i wyniósł 44 proc.

Na świecie najczęściej w kryptowaluty lokowali swoje środki inwestorzy w przedziale wiekowym 18-34 lat – aż 46 proc.


Czytaj także: Europa musi gonić Chiny, więc cyfrowe euro wchodzi w fazę badawczą. Co może dać emisja cyfrowej waluty?


Inflacja budzi niepokój inwestorów

Polscy inwestorzy są najbardziej zaniepokojeni inflacją – obawia się jej 55 procent ankietowanych. Globalnie jest to 38 procent, w USA (51 proc.), a w Niemczech (48 proc.).

Mężczyźni (42 proc.) postrzegają wzrost inflacji jako większe zagrożenie niż kobiety (34 proc.). Jednak przedstawiciele obu płci w równym stopniu obawiają się ryzyka, jakie stan światowej gospodarki stwarza dla ich inwestycji.

Na jakich źródłach bazują inwestorzy przy podejmowaniu decyzji?

Głównym źródłem informacji do podejmowania decyzji inwestycyjnych były osobiste rekomendacje (37 proc.), a następnie media (37 proc.) i własny research za pośrednictwem wyszukiwarki Google (34 proc.).

Kobiety częściej zwracały się o radę do przyjaciół i rodziny (43 proc.), podczas gdy mężczyźni preferowali media (40 proc.) lub Google (35 proc.) jako główny punkt odniesienia.

Czy nastąpi załamanie rynku?

Dwóch na pięciu inwestorów indywidualnych (40 proc.) uważa, że światowe rynki znajdują się w fazie „bańki”.

Ten wniosek pojawił się akurat w momencie, gdy wiele głównych indeksów giełdowych, takich jak S&P 500 w USA, Dax 30 w Niemczech i CAC 40 we Francji, znajduje się na niemal rekordowym poziomie.

Tylko jeden na czterech (27 proc.) respondentów uważa, że prawdopodobnie nastąpi znaczny spadek cen akcji – wynika z danych eToro.

Inwestorzy w Polsce są bardziej zaniepokojeni zbliżającym się krachem – 39 proc. ankietowanych uważa, że dojdzie do takiego załamania.

Wychodzenie z kryzysu Covid-19

„Globalna gospodarka jest w tej chwili w dziwnym momencie. Być może to pierwszy raz w historii, kiedy banki centralne na całym świecie z radością pozwalają na krótki okres pompowania inflacji, aby ich gospodarki mogły wyjść z pandemii. To stanowi zachętę dla inwestorów do dalszego lokowania swoich pieniędzy w akcjach, które okazały się jedynymi długoterminowymi aktywami, które są w stanie konsekwentnie generować zwroty powyżej inflacji” – mówi Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro.

Badanie eToro opiera się na ankiecie przeprowadzonej pośród 6 000 inwestorów detalicznych w 12 krajach.

eToro to założóna w 2006 rok globalnie działająca firma zajmująca się handlem społecznościowym i oferująca wielo-aktywowe pośrednictwo, która koncentruje się na świadczeniu usług finansowych i usług typu copy trading. Posiada siedziby na Cyprze, w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Bank Światowy: Perspektywy dla polskiej gospodarki pozostają ‚niepewne’