{"vars":{{"pageTitle":"Rotacji pracowników nic nie zagrozi. Prawie tyle samo firm chce zatrudniać, co zwalniać","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-budowlana","branza-uslugowa","duze-firmy","mikrofirmy","najnowsze","pracownicy","rynek-pracy","zatrudnienie","zwolnienia"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"29 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":592272}} }
300Gospodarka.pl

Rotacji pracowników nic nie zagrozi. Prawie tyle samo firm chce zatrudniać, co zwalniać

Zwolnienia pracowników najbliższych trzech miesiącach deklaruje 12 proc. przedsiębiorców. Tylko 11 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie – wynika z czerwcowego badania Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK).

Biorąc pod uwagę wielkość firmy deklarującej zwalnianie pracowników, widać, że o redukcji zatrudnienia myślą zdecydowanie częściej mikroprzedsiębiorstwa (15 proc.), niż duże firmy (4 proc.). Nie należy zatem spodziewać się dużej liczby pracowników tracących pracę. Wręcz przeciwnie, z deklaracji dużych firm wynika, że 21 proc. planuje zwiększenie zatrudnienia.

Na nowych pracowników jest otwarta głównie branża budowlana (19 proc.) i usługowa (14 proc.). To wiąże się z sezonowością tych branż i zwiększeniem liczby pracowników w sezonie letnim.

Potwierdzają to wyniki 47. edycji badania „Plany pracodawców”, z których wynika, że 8 proc. firm zamierza zatrudniać dodatkowych pracowników ze względu na sezonowość swojej działalności. Największy odsetek wskazań na takie plany był wśród dużych przedsiębiorców (14 proc.) oraz zajmujących się budownictwem (23 proc.).

Firmy będą zwalniać pracowników

Plany dotyczące redukcji w kolejnych trzech miesiącach o więcej niż 10 proc. załogi zadeklarowało 5 proc. firm badanych w czerwcu. Zmniejszenie zatrudnienia o mniej niż 10 proc. wskazało 7 proc. badanych.

Zwalnianie więcej niż co dziesiątego pracownika planuje 9 proc. firm produkcyjnych i 9 proc. budowlanych. Natomiast zwalnianie pracowników na mniejszą skalę (do 5 proc. załogi) planuje 4 proc. firm sektora TSL i 5 proc. usługowych.

Zwiększenie zatrudnienia w kolejnych trzech miesiącach na poziomie większym niż 10 proc. planuje 3 proc. badanych firm, zaś plany zatrudniania mniej niż 10 proc. dotychczasowej załogi wskazuje 8 proc. firm.

Firmy budowlane wyróżniają się największym odsetkiem wskazań (8 proc.) na wzrost zatrudnienia powyżej 10 proc. Natomiast co dziesiąta firma usługowa planuje zwiększenie zatrudnienia o więcej niż 5, ale mniej niż 10 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) nie spodziewa się dużych rotacji pracowników handlu. W tej branży 87 proc. badanych firm chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Z badań PIE wynika, że w czerwcu główną barierą prowadzenia działalności są koszty pracownicze (71 proc. wskazań). W sektorze produkcji wysoki odsetek wskazań na tę barierę (75 proc.) przekłada się na plany zmniejszenia zatrudnienia (9 proc. firm planuje redukcję o więcej niż 10 proc. załogi).

Dla niemal połowy przedsiębiorstw (46 proc.) niedostępność pracowników to silna bariera utrudniająca funkcjonowanie. Jest to najbardziej odczuwalne w sektorze budowlanym (53 proc.), w którym firmy najczęściej chcą zatrudniać więcej niż 10 proc.

Czytaj także: