{"vars":{{"pageTitle":"Rozwój OZE oddala katastrofę klimatyczną. Ale świat nadal podąża drogą w przepaść","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","cop28","emisje-co2","fatih-birol","klimat","miedzynarodowa-agencja-energetyczna","najnowsze","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609442}} }
300Gospodarka.pl

Rozwój OZE oddala katastrofę klimatyczną. Ale świat nadal podąża drogą w przepaść

Zwiększenie udziału energii odnawialnej i zielonych inwestycji w ciągu ostatnich dwóch lat było wręcz oszałamiający, co napawa optymizmem w walce ze zmianami klimatu – oświadczył Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

– Instalacje fotowoltaiczne i sprzedaż pojazdów elektrycznych są idealnie zgodne z tym, jakie powinny być, aby znaleźć się na dobrej drodze do osiągnięcia zera netto do 2050 roku, a tym samym pozostać w granicach 1,5 stopnia Celsjusza. Inwestycje w czystą energię w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowały oszałamiający wzrost o 40 proc. – powiedział Fatih Birol cytowany przez dziennik The Guardian.

Szef IEA podkreślił jednak utrzymujący się wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych z sektora energetycznego. Dodał także, że liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych jest alarmująca i wskazuje, że zmiany klimatyczne już trwają.


Zobacz też: Zielona transformacja napędza popyt na surowce krytyczne. Rynek podwoił się w ciagu pięciu lat


O tym, że istnieje potrzeba natychmiastowych działań piszą autorzy raportu IEA, zatytułowanego „Net Zero Roadmap”. Z danych wynika, że „prawie wszystkie kraje muszą przyspieszyć swoje docelowe daty zerowej emisji netto”. Większość krajów rozwiniętych dąży do 2050 r., ale niektóre, takie jak Niemcy, Austria i Islandia, przyspieszyły swoje cele do 2045 i 2040 roku.

Natomiast, kraje takie jak Chiny chcą osiągnąć cele do 2060 r., a Indie do 2070 r.

Birol postrzega nadchodzący szczyt klimatyczny ONZ w Dubaju jako kluczowy moment dla narodów, aby zobowiązać się do bardziej ambitnych planów redukcji emisji. Proponuje on potrojenie energii odnawialnej do 2030 r. i osiągnięcie 75 proc. redukcji emisji metanu z sektora energetycznego do tego samego roku.


Czytaj także: Świat kłóci się o przyszłość paliw kopalnych. Sukces szczytu COP28 wisi na włosku


– Zaawansowane gospodarki mają szczególne obowiązki w walce ze zmianami klimatu. Oczekiwałbym, że będą one dalej zwiększać swoje ambicje – powiedział Birol.

Podkreślił też, że inwestowanie w czystą energię stworzy miejsca pracy i zbuduje konkurencyjny, nowoczesny przemysł.

Czytaj też: