{"vars":{{"pageTitle":"Rozwój to już niekoniecznie ropa, gaz i węgiel. Świat spogląda w stronę czystego powietrza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czyste-powietrze","finansowanie","fundusze","klimat","main","najnowsze","ochrona-srodowiska","paliwa-kopalne","rozwoj-gospodarczy","smog"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"3 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610159}} }
300Gospodarka.pl

Rozwój to już niekoniecznie ropa, gaz i węgiel. Świat spogląda w stronę czystego powietrza

Międzynarodowe środki rozwojowe na poprawę jakości powietrza w 2021 roku po raz pierwszy były wyższe niż te na projekty związane z paliwami kopalnymi. Czas pokaże, czy to trwały trend.

W całym okresie 2015-2021 tylko 1 proc. międzynarodowego finansowania rozwojowego przeznaczono na projekty związane z poprawą jakości powietrza. To dane zebranie w raporcie „The State of Global Air Quality Funding”, opublikowanego przez organizację Clean Air Fund.

Szkody dla zdrowia i gospodarki

Zanieczyszczenie powietrza jest największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia ludzkiego na całym świecie, powodując co roku 7 milionów przedwczesnych zgonów. Zanieczyszczenie powietrza pogłębia również zmiany klimatyczne, szkodzi bioróżnorodności i ekosystemom, zmniejsza plony i produktywność siły roboczej oraz szkodzi ogólnej działalności gospodarczej. Inwestując w czyste powietrze, darczyńcy mogą ratować życie i szybciej osiągać Cele Zrównoważonego Rozwoju – czytamy w komunikacie towarzyszącym raportowi.


Czytaj też: Polska z brązowym medalem w igrzyskach smogu. Europa oddycha brudnym powietrzem


Raport przypomina, że zanieczyszczenie powietrza odpowiada rocznie za 7 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie. Odpowiada też globalnie za 8,1 biliona dolarów kosztów zdrowotnych w ciągu roku.

Zanieczyszczenie powietrza ma znaczący negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i rozwój, ze względu na nieobecności w miejscu pracy, zmniejszoną produktywność i koszty zdrowotne. Badania wykazały, że w krajach o niskim dochodzie, korzyści rozwojowe od 1990 r. zostały zmniejszone przez szkody spowodowane większą całkowitą ekspozycją na zanieczyszczone powietrze – wskazano w opracowaniu.

Zmiana trendu w finansowaniu

W analizie wzięto pod uwagę tylko środki z międzynarodowych instytucji finansujących rozwój. To miedzy innymi instytucje grupy Banku Światowego czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Osobną kwestią jest finansowanie z budżetów państw lub jednostek wchodzących w ich skład.

Wartość finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi spada od 2019 roku. W 2021 roku po raz pierwszy wyższa od nich była wartość finansowania na projekty poprawy jakości powietrza. Pokazuje to poniższa grafika.

Sugeruje to, że zmiana w kierunku czystej energii i powietrza nabiera rozpędu. Podczas szczytu klimatycznego COP26 państwa i instytucje finansów publicznych zgodziły się zaprzestać międzynarodowego finansowania publicznego paliw kopalnych do końca 2022 roku.

Jeśli ta tendencja spadkowa się utrzyma, na COP28 rządy muszą uzgodnić jasne strategie całkowitego wycofania paliw kopalnych i sprawiedliwego przejścia na czystsze źródła energii – czytamy dalej.

Skala nadal zbyt mała

Autorzy raportu zastrzegają jednak, że przy relatywnie niewielkiej skali finansowania, pojedyncze projekty mogą wpływać na zmiany w skali roku.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Rzeczywiście, finansowanie jakości powietrza na zewnątrz osiągnęło szczyt w 2019 r., głównie ze względu na duży projekt kolejowy na Filipinach, mający na celu złagodzenie poważnych zatorów komunikacyjnych, a tym samym złagodzenie zanieczyszczenia powietrza – wskazano.

Następnie w 2020 r. finansowanie na rzecz jakości powietrza spadło o 65 proc. Prawdopodobnie stało się to w wyniku pandemii COVID-19 i innych trendów makroekonomicznych. Jednak w 2021 r. odnotowano wzrost o 37 proc.

Przepływy mogą być bardzo zmienne. Istotnie jest jednak to, że nie są wystarczające dla rozwiązania problemu, dodają badacze.

Polecamy także: