{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja dojdzie do 20% ? "Niczego nie możemy być pewni" – mówi Litwiniuk z Rady Polityki Pieniężnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-makroekonomiczne","finanse","inflacja","narodowy-bank-polski","nbp","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"16 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":304531}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja dojdzie do 20% ? „Niczego nie możemy być pewni” – mówi Litwiniuk z Rady Polityki Pieniężnej

Proces podnoszenia stóp procentowych w Polsce przebiega zbyt szybko, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Przemysław Litwiniuk. Podkreśla jednocześnie, że jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, „ale nie w stopniu gwałtownym”.

RPP to organ, który decyduje o poziomie stóp procentowych w Polsce. Od października 2021 roku trwa cykl ich podwyżek. Jeden z członków Rady, Przemysław Litwiniuk, uważa, że tempo tego procesu jest obecnie zbyt szybkie.

Uważam, że jest to proces zbyt szybki, ten, z którym mamy dziś do czynienia. O jego nieefektywności świadczy chociażby to, że nie oddziałuje w żaden sposób na politykę depozytową banków. To, że rośnie oprocentowanie lokat wynika z nacisku politycznego, a nie z mechanizmów polityki pieniężnej – wskazywał z rozmowie ze stacją TVN24 na temat podnoszenia stóp procentowych w Polsce.

Jestem zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie w stopniu gwałtownym. Uważam, że podnoszenie stóp powinno następować w stopniu pozwalającym na zaadoptowanie się do tego zjawiska interesariuszom sektora bankowego, w tym także kredytobiorcom – mówi Litwiniuk.

Członek RP przypomniał, że kilka tygodni temu spodziewał się szczytu inflacji w Polsce na poziomie 17 proc. w ujęciu rocznym. Obecnie, zapytany czy inflacja w tym roku może dojść do 20 proc., odpowiedział: Niczego nie możemy być pewni.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła w zeszłym miesiącu 12,4 proc. w ujęciu rocznym.

RPP rozpoczęła podwyżki stóp procentowych w październiku 2021 roku i podnosiła je co miesiąc. Łącznie po ośmiu podwyżkach – w tym majowej o 75 punktów bazowych – główna stopa referencyjna wzrosła o 5,15 pkt. proc. do 5,25 procent.

Lokaty w PKO BP: oprocentowanie w górę do prawie 6%