{"vars":{{"pageTitle":"Nowi członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki i Litwiniuk wybrani przez Senat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["nbp","rada-polityki-pienieznej","rpp","senat","zmiany-personalne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245696}} }
300Gospodarka.pl

Nowi członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki i Litwiniuk wybrani przez Senat

Senat wybrał Ludwika Koteckiego i Przemysława Litwiniuka do Rady Polityki Pieniężnej.

Kotecki i Litwiniuk zastąpią w RPP Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. W obu przypadkach kadencja ustępujących członków Rady kończy się 25 stycznia.

Wybór nowych członków RPP przez Senat oznacza, że wezmą oni udział w lutowym posiedzeniu Rady. Zaplanowano je na 8 lutego.

Ludwik Kotecki to były wiceminister finansów i główny ekonomista Ministerstwa Finansów za rządów PO-PSL, ostatnio m. in. doradca ekonomiczny marszałka Senatu. W latach 2015-2016 był członkiem Rady Wykonawczej Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Od 2016 r. działa jako niezależny ekspert przy projektach doradczych na zlecenie m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego czy Good Governance Fund w Polsce, na Ukrainie, w Ameryce Południowej i Środkowej oraz Subsaharyjskiej Afryce. W ramach tej aktywności zajmuje się makroekonomią, polityką fiskalną i zielonymi finansami.

Przemysław Litwiniuk to absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego związany z PSL. W latach 2007-2008 był szefem gabinetu politycznego i doradcą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którym był wówczas Marek Sawicki. Pełnił również funkcję doradcy w Agencji Nieruchomości Rolnych w Lublinie, a także doradzał prezesowi i był radcą prawnym w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Samorządowiec, zasiadał w radzie miasta Biała Podlaska i w lubelskim sejmiku wojewódzkim.

Kadencja trzeciego z członków Rady powołanych przez Senat – Rafała Sury – kończy się 16 listopada 2022 r., jednakże uzyskał on rekomendację do objęcia stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Kandydatką senackiej większości na jego miejsce jest prof. Joanna Tyrowicz.

Podwyżka stóp procentowych w lutym może nie wystarczyć. „Mamy inflacyjny pożar” [WYWIAD]