{"vars":{{"pageTitle":"RPP w centrum uwagi rynku. „Rada chce szybko rozpocząć cykl obniżek”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["citi-handlowy","inflacja","najnowsze","rada-polityki-pienieznej","rpp","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"4 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605700}} }
300Gospodarka.pl

RPP w centrum uwagi rynku. „Rada chce szybko rozpocząć cykl obniżek”

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie obniży stóp procentowych w tym tygodniu, prognozują analitycy banku Citi Handlowego. Zdaniem analityków banku, „dla wzrostu gospodarczego i inflacji nie ma większego znaczenia, czy do pierwszej obniżki dojdzie we wrześniu, czy październiku”.

Biorąc pod uwagę wciąż dwucyfrowy poziom inflacji w sierpniu, w naszym podstawowym scenariuszu faktycznie zakładamy, że tym razem stopy procentowe pozostaną bez zmian. Niemniej uważamy, że wrześniowe posiedzenie jest jednym z tych stosunkowo rzadkich posiedzeń, kiedy ryzyko zmiany stóp jest bliskie 50-50. Wiele sygnałów płynących ze strony RPP sugeruje, że Rada chce szybko rozpocząć cykl obniżek, a dostępne prognozy sugerują, że CPI spadnie do około 9 proc. (lub poniżej tego poziomu) już za miesiąc – czytamy w raporcie „CitiWeekly”.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 10,1 proc. w skali roku w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych.

Niemniej dla wielu obserwatorów decyzja Rady będzie ważnym i ciekawym wydarzeniem. Pokaże ona, na ile RPP zależy na wzmocnieniu swojej wiarygodności i przekonaniu uczestników rynku, aby przywiązywali wagę do przyszłych zapowiedzi RPP – czytamy dalej.

Jak podał Narodowy Bank Polski (NBP), inflacja konsumencka wyniesie – wg centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 11,9 proc. w 2023 r.. W kolejnych latach ma to być 5,2 proc. i 3,6 proc. Inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5% z odchyłem o 1 pkt proc. – w III kw. 2025 r. wg projekcji lipcowej. W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie, wg centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej, 13,1 proc. rok do roku w II kwartale. W kolejnych kwartałach będzie to 10,3 proc. i 7,8 proc.

Czytaj także: