{"vars":{{"pageTitle":"Rusza rządowy fundusz dla Śląska. Pół miliarda złotych na transformację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["fundusz-sprawiedliwej-transformacji","fundusz-transformacji-slaska","gornictwo","gorny-slask","najnowsze","przemysl","slask","sprawiedliwa-trnasformacja","transformacja-energetyczna","transformacja-gospodarki"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"13 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":612371}} }
300Gospodarka.pl

Rusza rządowy fundusz dla Śląska. Pół miliarda złotych na transformację

Rząd utworzył Fundusz Transformacji Śląska i zasilił go kwotą 500 milionów złotych. To jednak ułamek kwoty, którą Górny Śląsk może otrzymać ze środków unijnych, wskazuje ekspert.

Fundusz Transformacji Śląska powstaje na podstawie ustawy, którą prezydent podpisał w styczniu 2023 roku. Ma działać w formie spółki akcyjnej.

Celem nowego funduszu jest wspieranie procesu transformacji regionu i przeciwdziałanie negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym wydobycia węgla kamiennego.

Środki z funduszu mają trafiać przede wszystkim do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pieniądze, którymi dysponuje FTŚ mogą pochodzić z dotacji celowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego lub papierów wartościowych, przekazanych przez Ministerstwo Finansów.

Pierwsze pół miliarda złotych.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił powołanie funduszu podczas spotkania w Katowicach. Podkreślał rozwój przemysłu w regionie i spadek bezrobocia. Jednocześnie jednak stwierdził, że trudno dziś finansować transformację Śląska.


Czytaj także: Rozwój OZE oddala katastrofę klimatyczną. Ale świat nadal podąża drogą w przepaść


Następnie poinformował o podpisaniu umowy w sprawie powołania FTŚ.

Ze względu na fanaberie klimatyczne Unii Europejskiej bardzo ciężko jest finansować nowe projekty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, inne instytucje mają z tym potężny kłopot. Aby poradzić sobie z tym kłopotem, państwo polskie powołuje i powołało już, ja już to podpisałem, Fundusz Transformacji Śląska z pierwszym potężnym zastrzykiem kapitałowym 500 milionów złotych – mówił Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Środki z UE także dla Śląska

Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, zwraca jednak uwagę, że Śląsk jest także beneficjentem środków unijnych.

Z samego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) Śląskie dostanie z nowej unijnej puli do 2027 r. blisko 10 mld złotych. To ponad 20 razy więcej niż dziś wspomniane pół miliarda złotych. Gdyby nie konflikt z Brukselą, te pieniądze byłyby już rok temu na kontach polskich samorządów i przedsiębiorców, tak jak to jest u naszych sąsiadów – w Czechach czy na Słowacji – wskazuje Michał Hetmański w komentarzu przesłanym 300Gospodarce.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to element polityki spójności UE, skierowany do regionów, których gospodarka wymaga wsparcia w zmianach na rzecz klimatu. Plany sprawiedliwej transformacji, które pozwalają korzystać z FST ma pięć polskich regionów: Górny Śląsk, Małopolska, Wielkopolska, Dolny Śląsk i Łódzkie.

Co więcej, inwestycje w ramach FST generują nie tylko miejsca pracy i oszczędności w rachunkach za energię, ale też nowe możliwości do inwestycji na zrekultywowanych terenach górniczych. Dla porównania, w szumnie ogłaszanym rządowym programie wskazano projekty skazane na niepowodzenie, np. skrajnie nierealistyczne inwestycje w tzw. czyste technologie węglowe – dodaje prezes Fundacji Instrat.

Polecamy też: