{"vars":{{"pageTitle":"Ruszają inwestycje w kopalnie w Azji Centralnej w związku z rekordowymi cenami złota","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["azja","azja-centralna","kazachstan","mongolia","przemysl-wydobywczy","rosja","zloto"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":14475}} }
300Gospodarka.pl

Ruszają inwestycje w kopalnie w Azji Centralnej w związku z rekordowymi cenami złota

Ceny złota szybują, co powoduje niespotykany ruch na tym rynku w Azji Centralnej. W czerwcu cena złota osiągnęła 1,4 tys. dolarów za uncję trojańską i jest to najwięcej w ciągu ostatnich sześciu lat, pisze Financial Times.

Na fali tego uaktywnił się Kenes Rakiszew, kazachski biznesmen. Sprzedaje on 22 proc. swoich udziałów w firmie Petropavlovsk, producencie złota z rosyjskim rodowodem, notowanej na giełdzie w Londynie.

Decyzja ma charakter biznesowy – akcje firmy zyskały w ciągu roku na wartości 30 proc. Inwestując w Petropavlovsk Rakiszew chciał uratować firmę po tym, jak w 2017 r. ówcześni akcjonariusze pod wodzą rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga ogłosili bunt.

Z kolei rząd Mongolii będzie musiał obejść się smakiem i na swój kawałek tortu poczekać. W tym kraju budowana jest kopalnia złota na jednym z największych złóż na świecie, Oyu Tolgoi.

Projekt prowadzi brytyjsko-australijski gigant rynku wydobycia Rio Tinto, a mniejszościowym, 34-proc. udziałowcem jest rząd w Ułan Bator. Wczoraj Rio ogłosiło, że ze względu na trudne warunki geologiczne projekt zacznie działać dwa lata po pierwotnym deadlinie i będzie kosztować 2 mld dol. więcej.

Rio mało się tym jednak przejmuje; 71 proc. jego przychodów generuje wydobycie rudy żelaza, której cena m.in. po zawaleniu się tamy w brazylijskim Brumadinho osiąga rekordowo wysokie poziomy.

Analitycy uważają, że dzięki temu firma osiągnie 10 mld dol. wolnego cash flow, czyli o połowę więcej niż w zeszłym roku.

>>> Firma wydobywcza wygrywa z Pakistanem. Dostanie 6 mld dol. zadośćuczynienia

>>> VAT od platformy wiertniczej? Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest za