Wartość światowego rynku bukmacherskiego w 2023 roku wzrosła o 8 proc. z niemal 97 do 105 mld dolarów. Przewiduje się, że do 2028 roku liczba osób obstawiających zakłady sportowe może wzrosnąć do 180 mln, szczególnie na dwóch największych rynkach: w USA i Wielkiej Brytanii. Ale ma to swoje złe strony. Rośnie liczba osób uzależnionych od hazardu.
Rynek usług bukmacherskich rozwija się niemal w całej Europie. Ale też w USA. Badania z 2022 roku wykazały, że ponad 70 proc. Amerykanów uczestniczyło w różnego rodzaju grach hazardowych, w tym zakładach bukmacherskich. W Stanach Zjednoczonych branża bukmacherska jest silnie zoligopolizowana, gdzie dwie największe firmy, FanDuel i DraftKings, kontrolują aż 70 proc. rynku, informuje Polski Instytut Ekonomiczny.
Ich dominacja pozwala na duże kampanie marketingowe, w tym sponsoring mediów, klubów, sportowców i wydarzeń sportowych, co przyczynia się do zwiększenia ich popularności.
Podobny wzrost wartości rynku hazardowego odnotowuje się także w Europie, gdzie do 2024 roku jego wartość wzrośnie do ok. 47 mld dolarów. Liczba Europejczyków angażujących się w hazard w internecie może do 2028 roku przekroczyć 63 mln osób, a średni zysk na jedną osobę na rynku hazardowym w Europie szacowany jest na 840 dolarów.
Bukmacherka niesie ze sobą ryzyko
Jednakże, rosnąca popularność zakładów bukmacherskich niesie ze sobą również ryzyko. W Wielkiej Brytanii, gdzie według danych z 2022 roku, nawet 53 proc. dorosłych mieszkańców Zjednoczonego Królestwa przynajmniej raz obcowało z hazardem, obserwuje się wzrost liczby osób mających problemy z nałogowym hazardem. Blisko 170 tys. Brytyjczyków może być zaliczonych do grupy osób z nałogiem, co stanowi wzrost o 50 proc. w porównaniu do stanu sprzed dwóch lat.
Kwestia uzależnienia od hazardu staje się poważnym problemem społecznym, a szacuje się, że problemy te mogą być przyczyną około 8 proc. samobójstw w Wielkiej Brytanii. W Europie, po Wielkiej Brytanii, największymi rynkami hazardowymi są Włochy, Niemcy, Francja i Hiszpania, gdzie również obserwuje się zjawisko zaburzeń związanych z hazardem.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
W Niemczech, szacunki instytucji rządowych za 2023 roku mówią nawet o 1,3 mln obywateli z zaburzeniami związanymi z uzależnieniem od hazardu. Obecnie brakuje aktualnych danych dotyczących sytuacji w Polsce, jednak badania z 2019 roku sugerują, że w zakładach bukmacherskich brało udział około 37 proc. obywateli powyżej 15 roku życia, z czego 1 proc. stanowili gracze nałogowi.