{"vars":{{"pageTitle":"Rząd chce poprawić jakość powietrza w miastach. Przygotowuje zmiany w prawie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adaptacja-do-zmian-klimatu","czyste-powietrze","legislacja","miasta","najnowsze","ochrona-srodowiska","prawo-ochrony-srodowiska","samorzady"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":710998}} }
300Gospodarka.pl

Rząd chce poprawić jakość powietrza w miastach. Przygotowuje zmiany w prawie

Rząd chce wprowadzić przepisy dotyczące prognozowania emisji zanieczyszczeń powietrza w miastach liczących co najmniej 20 tys. mieszkańców. Projekt nowelizacji ustawy prawo ochrony środowiska trafił do konsultacji i uzgodnień, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Celem […] ustawy jest m.in. wprowadzenie rozwiązań służących wzmocnieniu środowiskowego wymiaru polityki miejskiej, w szczególności wzmocnienie aspektów transformacji ekologicznej miast, w tym poprawy jakości powietrza – czytamy w uzasadnieniu.

Ekologiczne obowiązki miast

Projekt zakłada wprowadzenie obligatoryjnego opracowywania dla miast o liczbie mieszkańców równej i większej niż 20 tys. planu adaptacji do zmian klimatu oraz uwzględniania aspektu adaptacji do zmian klimatu w dokumentach o charakterze strategicznym, w tym dotyczących planowania przestrzennego miast.

Kolejnym elementem interwencji jest wzmocnienie polityki prowadzonej przez samorząd gminy i województwa, a także polityki krajowej o kontekst adaptacji do zmian klimatu, a także doprecyzowanie przepisów w zakresie analizy podatności przedsięwzięcia na zmiany klimatu.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Jednocześnie w ramach celu ustawy wprowadzono także dodatkowe mechanizmy wspierające realizację przedsięwzięć proekologicznych w miastach oraz pozostałych obszarach kraju, w których są stwierdzane przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych dla substancji objętych systemem monitoringu jakości powietrza przez wydłużenie czasu na realizację działań naprawczych określonych w programach ochrony powietrza, ale także uatrakcyjnienie warunków realizacji Programu „Stop Smog” oraz Programu „Czyste Powietrze”.

Polecamy także: