{"vars":{{"pageTitle":"Rząd ma przyjąć nową strategię energetyczną. Wiceminister: to ostatnia prosta","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energia-odnawialna","ireneusz-zyska","main","najnowsze","oze","pep-2040","polityka-energetyczna-polski"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"13 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":541356}} }
300Gospodarka.pl

Rząd ma przyjąć nową strategię energetyczną. Wiceminister: to ostatnia prosta

Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku może zostać przyjęta przez rząd w przyszłym albo następnym tygodniu.

Zapowiedział to wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas konferencji EuroPower.

– Sądzę, że to będzie przyszły tydzień albo następny. Teraz pozostały kwestie techniczne, uzgodnienia między ministrami, ale to jest ostatnia prosta powiedział wiceminister.

Zapytany o uzgodnienia wewnątrz koalicji rządzącej, powiedział, że „jest przekonany”, że się zakończyły. Odniósł się do doniesień o tym, że Solidarna Polska oczekuje większego udziału węgla w miksie energetycznym.


Czytaj także: Podążanie za trendami czy ambitne cele. Jaka polityka energetyczna dla Polski? [DEBATA]


– Scenariusz, który zaprezentowała minister Anna Moskwa 3 kwietnia, jest i tak scenariuszem konserwatywnym. Nie można robić kroku wstecz dodał Ireneusz Zyska.

Zdaniem wicemistrza, odnawialne źródła energii będą rozwijać się szybciej niż pokazują założenia rządowe. Tak stało się w przypadku aktualnie obowiązującej polityki energetycznej.

Zaprezentowane założenia

Zgodnie z przedstawionymi na początku kwietnia założeniami, produkcja energii z OZE i energetyki jądrowej ma stanowić ok. 74 proc. łącznej produkcji energii w Polsce w 2040 r.

Założenia do aktualizacji zakładają też, że w 2040 r. łączna moc w systemie energetycznym podwoi się do ok. 130 GW. W tym 88 GW stanowić będą OZE, a 7,8 GW energetyka jądrowa.

W 2030 r. moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć do 50 GW. Z kolei w 2040 r. OZE stanowić będzie ok. 68 proc. mocy zainstalowanych w krajowym systemie energetycznym i ponad 50% udziału w produkcji energii elektrycznej.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


– Rekomendujemy także wyznaczenie dodatkowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej poinformowała wówczas Anna Moskwa.

Nowe założenia przewidują, że moc zainstalowana elektrowni wiatrowych na morzu ma wynieść 5,9 GW w 2030 r. i 18 GW w 2040 r. Natomiast moc energetyki wiatrowej na lądzie ma wynieść 14 GW w 2030 r. i 20 GW w 2040 r.

Polecamy też: