Nowe zasady bezpieczeństwa zakładają otwarcie wielu typów biznesów. Od 18 maja swoje drzwi będą mogły na nowo otworzyć zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje i kawiarnie – poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Od 25 maja zmienią się też zasady dotyczące szkół i uczelni.
Od poniedziałku 18 maja będą też otwarte strefy gastronomiczne w centrach handlowych. W restauracjach posiłki będzie można jeść zarówno w ogródku na zewnątrz, jak i w środku.
Branża gastronomiczna i usługowa będzie musiała przestrzegać ścisłych wytycznych sanitarnych
Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
Nowe zasady w edukacji
Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. Otarte zostaną też schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji z nauczycielami dla maturzystów lub uczniów klas 8, indywidualnie lub w małych grupach. Tego samego dnia będzie można wznowić zajęcia na uczelniach dla studentów ostatnich lat, a także zajęcia, których nie da się prowadzić zdalnie.
Nowe zasady dot. sportu i kultury
Od 18 maja zwiększony zostanie limit osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych – to 14 osób plus dwóch trenerów na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach, a 22 osoby plus 4 trenerów na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich.
18 maja wróci także możliwość organizacji zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
-
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
Od 18 maja będzie też możliwa:
- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
- wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
- wznowienie prób i ćwiczeń.
Sprzedaż online LPP wystrzeliła w górę. Dlatego poprosiła Google’a o pomoc