{"vars":{{"pageTitle":"Sąd zawiesił postępowanie w sprawie kopalni w Turowie. PGE podała przyczyny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czechy","elektrownia-turow","kopalnia-turow","najnowsze","niemcy","pge","polska-grupa-energetyczna","wojewodzki-sad-administracyjny"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"31 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":604978}} }
300Gospodarka.pl

Sąd zawiesił postępowanie w sprawie kopalni w Turowie. PGE podała przyczyny

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie zawiesił postępowanie w sprawie zgodności z prawem decyzji środowiskowej dla kopalni kopalni w Turowie, jednak nadal obowiązuje koncesja do 2044 roku i funkcjonowanie kompleksu nie jest zagrożone, ocenia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przyczyną zawieszenia postępowania były kwestie proceduralne podała Polska Grupa Energetyczna (PGE).

Przyczyną zawieszenia postępowania w sprawie skarg niemieckich, czeskich i polskich organizacji ekologicznych oraz miasta Zittau, które zakwestionowały decyzję środowiskową dla Kopalni Turów, były kwestie proceduralne związane z ostatecznym zakończeniem postępowania odnośnie zmiany decyzji środowiskowej, poinformowała Polska Grupa Energetyczna (PGE).

– Kopalnia i Elektrownia Turów pozostaną przez co najmniej 20 lat jednym z najważniejszych źródeł energii w Polsce. Dlatego od początku nie uznawaliśmy zasadności jakichkolwiek zarzutów skierowanych względem decyzji środowiskowej Kopalni Turów. W trakcie starań o decyzję środowiskową Kopalnia Turów intensywnie współpracowała ze stroną czeską i niemiecką w zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. Do tej pory Kopalnia Turów przeznaczyła aż 42 mln zł na realizację jej zapisów, czego efektem jest szereg inwestycji proekologicznych pozytywnie wpływających na stan środowiska naturalnego w rejonie trójstyku Polski, Czech i Niemiec. Od trzech lat walczymy o to, aby Kopalnia Turów mogła prowadzić swoją działalność i będziemy to robić nadal, bo kompleks Turów to istotny element naszego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


PGE podkreśliło, że zarówno Czechy, jak i Niemcy zgodziły się na określone środki i inwestycje minimalizujące oddziaływanie Kopalni Turów na pobliskie tereny, podpisując w 2019 r. protokoły z uzgodnień transgranicznych. Warunki zawarte w protokołach transgranicznych zostały przeniesione do decyzji środowiskowej.

Zawieszenie postępowania

– Walka o #Turów trwa. Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował dziś o zawieszeniu postępowania sądowego. Nadal obowiązuje koncesja do 2044 roku i funkcjonowanie kompleksu w #Turów nie jest zagrożone – napisała Moskwa na swoim profilu na Twitterze.

W połowie lipca br. Najwyższy Sąd Administracyjny (NSA) w uzasadnieniu postanowienia o uchyleniu decyzji wstrzymującej wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. wskazał m.in., że argumentacja Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) została całkowicie pominięta przez sąd pierwszej instancji, jak informował wówczas prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

NSA uchylił wtedy postanowienie WSA wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r.

W czerwcu WSA odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonego postanowienia i przekazał sprawę do rozpoznania do NSA.

Wcześniej PGE oceniała, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie „z rażącym naruszeniem przepisów prawa” wstrzymał wykonanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez GDOŚ we wrześniu 2022 r. Decyzję środowiskową zaskarżyli zieloni działacze z Niemiec i Czech.

Kompleks Turów to istotny element krajowego systemu energetycznego. Odpowiada za ok. 8 proc. krajowej produkcji energii. Kopalnia i Elektrownia Turów to też najwięksi pracodawcy w regionie. Funkcjonowanie Kompleksu Turów, wraz ze spółkami zależnymi, to blisko 5 tys. bezpośrednich miejsc pracy.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc.

Czytaj także: