{"vars":{{"pageTitle":"Samorządy pomogą w dystrybucji węgla. Trwają prace nad projektem ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","najnowsze","samorzady","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":368928}} }
300Gospodarka.pl

Samorządy pomogą w dystrybucji węgla. Trwają prace nad projektem ustawy

Projekt ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, który ma określać ramy współpracy rządu z samorządami w celu rozdysponowania węgla do indywidualnych gospodarstw domowych trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu, projekt ma zostać przyjęty przez rząd w najbliższych dniach i trafić na kolejne posiedzenie Sejmu, zaplanowane na 20 października.

Według zapisów w wykazie prac rządu, projektowana ustawa o zakupie preferencyjnym węgla kamiennego przez gospodarstwa domowe ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie. Rząd chce to osiągnąć przez umożliwienie dystrybutorom węgla, w których bezpośrednim lub pośrednim udziałowcem albo akcjonariuszem jest Skarb Państwa, podjęcia współpracy z zainteresowanymi gminami. Samorządy miałyby uczestniczyć w rozdysponowaniu węgla do indywidualnych gospodarstw domowych przy niższych cenach zakupu.

Lista dystrybutorów zostanie określona w rozporządzeniu ministra aktywów państwowych,

Proponowane rozwiązanie wspomoże budżety gospodarstw domowych, a przede wszystkim istotnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego najbardziej potrzebujących.

Tym samym przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ciepła jest instalacja zasilana węglem kamiennym.

Uzasadniając wprowadzenie proponowanej regulacji, wskazano, że mimo dostępności surowca, istnieje problem jego dystrybucji do indywidualnych gospodarstw domowych.

Europejskie rynki zużywają mniej gazu. Ale z prądem idzie gorzej