{"vars":{{"pageTitle":"Sasin chce zablokowania unijnych regulacji. Martwi się o polskie kopalnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gornictwo","jacek-sasin","kopalnie-wegla","metan","najnowsze","parlament-europejski","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"22 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":495172}} }
300Gospodarka.pl

Sasin chce zablokowania unijnych regulacji. Martwi się o polskie kopalnie

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do polskich eurodeputowanych o „pomoc i podjęcie niezbędnych działań” w Parlamencie Europejskim. Miałyby one na celu zablokować przyjęcie rozporządzenia dotyczącego redukcji metanu.

Rozporządzenie, nad którym pracuje Parlament Europejski, zakłada wprowadzenie od 2025 r. zakazu uwalniania do atmosfery i spalania w pochodni metanu ze stacji odmetanowania kopalń. Od 2027 roku ma obowiązywać zakaz uwalniania do atmosfery w kopalniach węgla emitujących ponad 5 ton metanu na kilotonę wydobytego węgla. W przypadku kopalń emitujących ponad 3 tony metanu na kilotonę wydobytego węgla zakaz ten ma zacząć obowiązywać w 2031 r.


Polecamy: Metan udusi polskie kopalnie? UE jest zdeterminowana, by ograniczyć jego emisje


Proszę polskich eurodeputowanych o pomoc i podjęcie niezbędnych działań w PE. Rozporządzenie ws. redukcji emisji metanu może doprowadzić do zamknięcia kopalń w ciągu kilku lat oraz spowoduje kryzys społeczno-ekonomiczny. Musimy zablokować te irracjonalne pomysły – napisał Sasin na swoim koncie na Twitterze.

W Polsce prawie wszystkie aktywne kopalnie poza trzema (Bolesław Śmiały, Ruch Piast, Ruch Ziemowit) objęte byłyby przepisami rozporządzenia.


Czytaj: Węgiel to przeżytek. Eksperci: Polska energetyka zazieleni się za kilka lat, ale niemałym kosztem


Jak podawały media, dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przyjęcie rozporządzenia w obecnej formie oznaczałoby konieczność niemal natychmiastowego zamknięcia 2/3 kopalń. W podobnej lub gorszej sytuacji miałaby znaleźć się – jak wskazywano – Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad proponowanym rozporządzeniem zaplanowano na marzec.

Więcej prądu z wiatru i słońca, niż z gazu i węgla. W UE paliwa kopalne są w odwrocie