{"vars":{{"pageTitle":"Scotiabank: Polska wśród krajów z najsłabszymi relacjami handlowymi z Chinami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","rankingi"],"pageAttributes":["chiny","eksport","handel-miedzynarodowy","handel-zagraniczny"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"22 sierpnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":17197}} }
300Gospodarka.pl

Scotiabank: Polska wśród krajów z najsłabszymi relacjami handlowymi z Chinami

Polska została sklasyfikowana na 31. miejscu na 33. analizowane kraje pod względem ekspozycji handlowej na chińską gospodarkę – wynika z analizy [PDF] Scotiabank Economics. 

W przyszłym roku chińska gospodarka spowolni do 6 proc. z 10 proc. notowanych w 2010 roku. To odbije się negatywnie na najważniejszych partnerach handlowych Chin.

Dlatego ekonomiści banku Scotiabank, trzeciego największego banku w Kanadzie, stworzyli ranking krajów, których gospodarki są najbardziej powiązane z Chinami i przez to są najbardziej narażone na spowolnienie Państwa Środka.

Wśród krajów najbardziej narażonych i powiązanych handlowo z Chinami znajdują się głównie państwa azjatyckie: Wietnam, Malezja, Laos, Singapur i Korea Południowa.

Według analityków, pozycja Chile i Peru – dwóch krajów spoza Azji, które są mocno powiązane z Chinami – pokazuje duże zainteresowanie Państwa Środka surowcami naturalnymi w tych dwóch latynoamerykańskich państwach.

Najwyżej sklasyfikowanym w rankingu państwem europejskim są Węgry (19 miejsce), a tuż za nimi Niemcy (miejsce 20).

Polska znalazła się w rankingu powiązania z Chinami na 31. miejscu na 33 analizowane kraje, przed Turcją i Hiszpanią.

Ranking jest ułożony na podstawie indeksu stworzonego na podstawie czterech zmiennych związanych z handlem i jednej liczbie pokazującej skalę inwestycji (ponieważ w relacjach z Chinami zwykle występuje korelacja inwestycji i handlu:

– eksport kraju do Chin jako proc. jego PKB;

– wartość całego handlu z Chinami jako proc. PKB;

– eksport kraju do Chin jako proc. wartości jego eksportu za granicę;

– zakumulowaną wartość inwestycji chińskich od 2005 do 2018 roku jako proc. PKB kraju przyjmującego.

Poniżej pełny ranking krajów, które są najbardziej narażone na spowolnienie w chińskiej gospodarce według Scotiabank Economics:

  1. Wietnam
  2. Malezja
  3. Laos
  4. Singapur
  5. Korea Południowa
  6. Kambodża
  7. Australia
  8. Chile
  9. Filipiny
  10. Tajlandia
  11. Peru
  12. RPA
  13. Nowa Zelandia
  14. Brazylia
  15. Japonia
  16. Indonezja
  17.  Rosja
  18. Kolumbia
  19. Węgry
  20. Niemcy
  21. Kanada
  22. USA
  23. Indie
  24. Czechy
  25. Meksyk
  26. Wielka Brytania
  27. Francja
  28. Argentyna
  29. Włochy
  30. Bangladesz
  31. POLSKA
  32. Turcja
  33. Hiszpania

Co to oznacza dla Polski? W kontekście spowalniania chińskiej gospodarki niska ekspozycja Polski na ten kraj jest pozytywną wiadomością.

Jednak lokata naszego kraju oznacza także, że gorzej niż wiele innych krajów wykorzystaliśmy skokowy wzrost Państwa Środka i nasze relacje gospodarcze z drugą największą (a niedługo pierwszą) gospodarką świata powinny być bliższe.

>>> Czytaj również: Polska chce być równorzędnym partnerem handlowym Chin. Ale na razie nasz eksport tam jest mniejszy niż czeski i węgierski