{"vars":{{"pageTitle":"Senat chce zerowego VAT-u dla gazu LPG, oleju opałowego i pelletu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","sejm","senat","tarcza-antyinflacyjna","ustawa","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"4 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":336794}} }
300Gospodarka.pl

Senat chce zerowego VAT-u dla gazu LPG, oleju opałowego i pelletu

LPG, olej opałowy i pellet: Senat proponuje objęcie także tych paliw zerową stawką podatku VAT. Projekt takiej ustawy został przyjęty na posiedzeniu w czwartek i trafi teraz pod obrady Sejmu.

Senat podczas obrad trwających od 3 do 4 sierpnia zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt zakłada objęcie zerową stawką podatku VAT – analogicznie do gazu ziemnego – gazu płynnego LPG (innego niż przeznaczony do napędu silników spalinowych), oleju opałowego i pelletu. Zniżka miałaby obowiązywać w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022 roku.

Obecnie te paliwa objęte stawką 23-procentową.

Projekt Senatu

Obecnie obowiązuje obniżka stawki VAT do 8 proc. na benzynę i olej napędowy. Rząd wprowadził też zerową stawkę VAT-u na gaz. Zerowa stawka obowiązuje również w przypadku energii elektrycznej i ciepła systemowego.

Jednak w obliczu dużego wzrostu cen węgla i pozostałego opału pojawiły się postulaty, by również je objąć niższymi stawkami VAT i akcyzy. Projekt w tym zakresie trafi z Senatu do izby niższej.

Wiceminister Soboń przypomniał, że rząd już przygotował propozycję wprowadzenia dodatku osłonowego dla tych, którzy ogrzewają domy węglem. Ma to być jednorazowa pomocy w wysokości 3000 zł. Odpowiednia ustawa w tej sprawie jest już w Senacie. W czwartek senatorowie będą nad nią głosować. Prawdopodobnie w piątek poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.

Natomiast zapytana podczas obrad senatu minister środowiska i klimatu Anna Moskwa wskazała, że rząd przygotowuje kompleksowe rozwiązanie dotyczące ochrony przez wzrostem cen odbiorców energii. Ma ono objąć różne typy gospodarstw domowych, także te, w których używa się się właśnie LPG, oleju i pelletu.

Zapowiedziała, że rząd przedstawi ten projekt w ciągu kilku najbliższych dni. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że projekt ma ujrzeć światło dzienne właśnie w czwartek. Deklarację podtrzymała wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w czasie środowych obrad Senatu.

Rządowy projekt ma trafić do parlamentu po wakacyjnej przerwie.

Tarcza antyinflacyjna będzie rozszerzona? Wiceminister finansów: rozważamy to