{"vars":{{"pageTitle":"Słowenia planuje emisję 60-letnich obligacji - pobije tym regionalny rekord Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bloomberg","dlug","europa-srodkowo-wschodnia","obligacje","papiery-dluzne","slowenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":85802}} }
300Gospodarka.pl

Słowenia planuje emisję 60-letnich obligacji – pobije tym regionalny rekord Polski

Według nieoficjalnych informacji Słowenia planuje emisje 60-letnich obligacji plasowanych na rynku europejskim. Ma to być jeden ze sposobów finansowania skutków kryzysu spowodowanego pandemią. 

Słowenia, należąca do strefy euro, planuje zaoferować obligacje o wygasające w marcu 2081 roku. Jak podaje Bloomberg, są to informacje nieoficjalne, a oferowane obligacje miałyby najdłuższy termin zapadalności w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Emisja dłużnych papierów wartościowych jest powszechnym sposobem na finansowanie deficytu, który w przypadku Słowenii uległ silnemu pogłębieniu z powodu pandemii. Słowenia była jednym z pierwszych państw, które zaoferowały obligacje już w tym roku, wprowadzając na rynek 10-letnie papiery.

Kraj liczący 2,1 miliona ludzi ma istotne problemy w radzeniu sobie z drugą falą pandemii koronawirusa, stąd decyzja o emisji obligacji o bardzo długim terminie zapadalności – gospodarka Słowenii skurczyła się o 6,6 proc. w 2020 roku.

Obligacje, których okres zapadalności wynosi 50 lat i więcej są rzadkością w Europie Środkowej i Wschodniej. Przykładem kraju, który zdecydował się na taki ruch jest Polska, która w 2005 roku uplasowała 50-letnie papiery o wartości 500 mln euro.