{"vars":{{"pageTitle":"Pierwszy lockdown w Europie uratował 800 osób przed śmiercią od smogu – obliczyli naukowcy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["badanie","copernicus","dane","europa","jakosc-powietrza","lockdown","nauka","smog","zanieczyszczenie-powietrza"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"26 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253113}} }
300Gospodarka.pl

Pierwszy lockdown w Europie uratował 800 osób przed śmiercią od smogu – obliczyli naukowcy

Ponad 800 zgonów udało się uniknąć dzięki poprawie jakości powietrza podczas pierwszej fazy lockdownu w Europie – ustalili naukowcy.

Naukowcy zmierzyli ilościowe skutki obniżonych poziomów zanieczyszczenia powietrza w Europie podczas pierwszego lockdownu wiosną i wczesnym latem 2020 r. Po raz pierwszy porównano ilościowo wpływ różnych środków politycznych, które zostały podjęte podczas pierwszej fazy lockdownu w Europie.

Odkrycia potwierdzają wcześniejsze szacunki. Spadek zanieczyszczenia spowodował setki unikniętych zgonów w miastach – wskazuje recenzowane badanie naukowe. Przeprowadziła je Londyńska Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej, przy udziale programu satelitarnego monitorowania atmosfery Copernicus i innych wiodących instytucji.

Naukowcy biorący udział w badaniu ocenili związek między różnymi środkami rządowymi a spadkiem głównych zanieczyszczeń powietrza. Były w tym NO2, ozon i drobny pył zawieszony PM2,5 i PM10. Badano ich stężenie w 47 dużych europejskich miastach oraz związaną z tym krótkoterminową śmiertelność w okresie pandemii COVID-19 w Europie (luty-lipiec 2020).

Jedyne takie badanie

W badaniach wykorzystano dane dot. stanu atmosfery dostarczone przez program Copernicus. Porównano je z regionalnymi modelami jakości powietrza.

W ten sposób można było zestawić dwa scenariusze emisji zanieczyszczeń. Jeden – odpowiadający warunkom dotychczasowym, a drugi – obrazujący szczegółowe redukcje emisji wynikające z faktycznych działań rządowych podjętych podczas pierwszego lockdownu. Były one różne dla każdego kraju, każdego dnia i dla każdego z głównych sektorów działalności (ruch drogowy, przemysł…).

– Ten „naturalny eksperyment” dał nam wgląd w to, jak można poprawić jakość powietrza za pomocą drastycznych środków ochrony zdrowia publicznego, które w normalnych czasach byłyby trudne do wdrożenia – powiedział o wnioskach z analizy skutków lockdownu Antonio Gasparrini, profesor biostatystyki i epidemiologii w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej oraz główny autor badania.

Według badania:

Czas walczyć ze smogiem

Badanie pozwoliło wykazać, jak duży wpływ miały określone ograniczenia na poprawę jakości powietrza.

– Odkrycia są niezwykle istotne, ponieważ zbierają w całość ilościowe dowody na to, że środki rządowe związane z COVID-19 miały bezpośredni wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza na obszarach w całej Europie, szczególnie w przypadku NO2 – powiedział Vincent-Henri Peuch, dyrektor Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS).

Dlatego, zdaniem naukowców, dane z pierwszej fazy lockdownu mogą pomóc w opracowaniu skuteczniejszych strategii walki z zanieczyszczeniami powietrza.

– To i inne podobne badania mogą pomóc w przekazaniu wiadomości, że zdecydowanie musimy poprawić jakość powietrza w miastach dla zdrowia ludzkiego i środowiska – powiedziała Rochelle Schneider, Honorary Assistant Professor in Geospatial Data Science w LSHTM, Visiting Scientist w ECMWF i autorka badania.

Zróżnicowany wpływ rządowych polityk blokady na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza i związanej z nim śmiertelności w Europie opublikowało dziś pismo Nature Scientific Reports.

Copernicus jest elementem programu kosmicznego Unii Europejskiej, finansowanego przez UE, i jest jego flagowym programem obserwacji Ziemi. Dostarcza bezpłatnie dane operacyjne i usługi.

Bez dekarbonizacji polskie firmy wypadną ze światowych łańcuchów dostaw. Wywiad z Łukaszem Dobrowolskim