{"vars":{{"pageTitle":"Spada liczba przedsiębiorców, którzy chcieliby przyjęcia euro w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news"],"pageAttributes":["duze-firmy","euro","firmy-eksportowe","grant-thornton","integracja-europejska","przedsiebiorcy","srednie-firmy","strefa-euro","unia-europejska","waluty"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"15 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":232089}} }
300Gospodarka.pl

Spada liczba przedsiębiorców, którzy chcieliby przyjęcia euro w Polsce

Firmy w Polsce nadal nie palą się do przyjmowania unijnej waluty. Wejścia naszego kraju do strefy euro życzyłoby sobie 38 proc. średnich i dużych firm – to drugi najniższy wynik od 2010 roku, wynika z najnowszej edycji badania Grant Thornton.

Obecnie tylko 38 proc. średnich i dużych przedsiębiorców chciałoby, aby Polska przyjęła unijną walutę, co jest jednym z najniższych wyników w historii ankiety. Przeciwnikami euro jest już 46 proc. ankietowanych.

Grono zwolenników integracji walutowej z krajami europejskimi skurczyło się przez dekadę o ponad połowę – w 2010 roku opowiadało się za nią 85 proc. ankietowanych średnich i dużych firm.

Jednocześnie rośnie odsetek przeciwników przyjmowania euro. W 2021 było to 46 proc. odpowiedzi, wobec 44 proc. przed rokiem i 11 proc. w 2010 roku.

Z kolei odsetek osób niezdecydowanych wyniósł w ostatnim roku 16 proc., wobec 20 proc. rok temu i zaledwie 4 proc. w 2010 roku.

Co jest powodem takiego stanu rzeczy?

Zmienność złotego w stosunku do euro w 2021 roku nieznacznie wzrosła, jednak nie na tyle, żeby ryzyko kursowe stało się znów argumentem za przyjęciem EUR. Ponadto, EUR/PLN po dużym wzroście w 2020 roku utrzymał się na relatywnie wysokich poziomach, co wspiera eksporterów” – tłumaczy Grzegorz Taraszkiewicz-Sirocki, partner Grant Thornton.

Jak dodaje, można więc założyć, że w kwestii poparcia dla euro do głosu dochodzą też inne, pozabiznesowe czynniki, np. zmiana nastrojów politycznych w społeczeństwie czy zmiana oceny sensowności integracji z UE.

Grant Thornton to  firma audytorsko-doradcza. Przedstawione wyniki pochodzą z 11. edycji badania „Polski biznes wobec euro”.

Uspokójmy inflację i wróćmy na ścieżkę przygotowań do przyjęcia euro. Paulina Hennig-Kloska o programie gospodarczym Polski 2050 [WYWIAD]