{"vars":{{"pageTitle":"Specjalne ceny paliw dla cudzoziemców na Węgrzech. Benzyna i diesel droższe dla obcokrajowców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-benzyny","ceny-energii","ceny-paliw","inflacja","paliwa","viktor-orban","wegry"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":309642}} }
300Gospodarka.pl

Specjalne ceny paliw dla cudzoziemców na Węgrzech. Benzyna i diesel droższe dla obcokrajowców

Kierowcy samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych od piątku 27 maja będą musieli płacić wyższe, rynkowe ceny litra benzyny i oleju napędowego, zdecydował węgierski rząd. Z niższych urzędowych cen mogą korzystać jedynie obywatele Węgier.

O decyzji węgierskiego rządu, wprowadzającej w praktyce podwójne ceny paliw, informuje m.in. ambasada Polski w Budapeszcie.


Polecamy także: Ceny paliw wzrosły wszędzie, ale w Polsce najbardziej. Litr benzyny na polskich stacjach podrożał, jak nigdzie w UE


– Od północy z czwartku na piątek (26/27.05) samochody z zagranicznymi rejestracjami nie będą mogły na #Węgry tankować paliwa (Pb95 i ON) po cenie urzędowej 480 forintów za litr (5,63 zł). Będą płacić cenę rynkową, która jest o ok. 200 forintów za litr (2,35 zł) wyższa – podała ambasada w mediach społecznościowych.

Władze Węgier uzasadniają decyzję tzw turystyką paliwową: po wprowadzeniu urzędowego limitu ceny brutto w połowie listopada na poziomie 480 forintów paliwo na Węgrzech stało się najtańsze w Unii Europejskiej w przeliczeniu na euro.

Limitowanie cen paliw jest jednym z elementów programu osłonowego przed wzrostem inflacji. Ale nie jedynym. Rząd w Budapeszcie ogłosił także powołanie nowych dwóch państwowych funduszy. Jeden z nich będzie finansować koszty utrzymywania cen urzędowych, drugi ma być zapleczem finansowym dla zwiększonych wydatków na wojsko. Pieniądze, jakimi będą dysponować, mają pochodzić ze specjalnych podatków od tzw. „nadzwyczajnych zysków” m.in. banków i firm energetycznych, które te osiągają w wyniku podwyżek stóp procentowych i wzrostu cen gazu i paliw na świecie.

Specjalne podatki na Węgrzech. „Ci, którzy osiągają dodatkowe zyski w czasie wojny, pomogą ludziom”