{"vars":{{"pageTitle":"Spór między Polską a UE "wymyka się spod kontroli" - pisze DGP","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["brexit","izba-dyscyplinarna","komisja-europejska","krajowy-plan-odbudowy","polexit","rada-ministrow","sad-najwyzszy","sadownictwo","tsue"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":188681}} }
300Gospodarka.pl

Spór między Polską a UE „wymyka się spod kontroli” – pisze DGP

Komisja Europejska wskazała sposób, w jaki Polska może wpłynąć na przyspieszenie procesu akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Dokument ma zostać zmodyfikowany tak, aby rząd zagwarantował niezależność sądownictwa – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to indywidualny plan zagospodarowania funduszy unijnych na odbudowę po pandemii. Jak wskazywał 1 września wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE), Valdis Dombrovskis, akceptacja polskiego planu i transfer miliardowych funduszy będzie wstrzymany dopóki Komisja „nie będzie przekonana”, że Polska stosuje się unijnego prawa.

Spór dotyczy kwestii tego, czy prawo Unii jest ważniejsze od krajowego, co neguje polski rząd, a także niezadowalającego zastosowania się Polski do wyroku ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Semestr europejski

Krajowe plany odbudowy mają realizować zalecenia z tzw. semestru europejskiego. To doroczny przegląd polityk gospodarczych państw członkowskich, dokonywany przez KE. Zalecenia dla Polski z Brukseli koncentrują się na na praworządności, wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak dowiedzieli się dziennikarze gazety, polski rząd jest gotowy wpisać do KPO kwestie związane z praworządnością.

Czeka nas polexit?

Jednak mimo tego, spór polskiego rządu z Komisją Europejską o niezależność sądów i prymat prawa unijnego nad polskim „powoli wymyka się spod kontroli” piszą Magdalena Cedro i Grzegorz Osiecki. Według ich informacji, zarówno w polskim rządzie, jak i w strukturach unijnych pojawia się przekonanie, że konflikt dochodzi do momentu, w którym stronom może być trudno wycofać się ze swoich stanowisk.

„Zostało zasiane ziarno realnego polexitu”, czyli wyjścia Polski z Unii Europejskiej – miał powiedzieć dziennikowi jeden z polityków z rządzących ugrupowań.

Więcej o sporze rządu i Komisji Europejskiej czytaj w artykułach: