{"vars":{{"pageTitle":"Hamowanie gospodarki się potwierdza. Słaba produkcja to jeden z dowodów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analitycy","analiza","ekonomia","gospodarka","ing","makroekonomia","najnowsze","spowolnienie-gospodarcze"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"20 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":493320}} }
300Gospodarka.pl

Hamowanie gospodarki się potwierdza. Słaba produkcja to jeden z dowodów

Dane potwierdzają oczekiwania na osłabienie aktywności gospodarczej w I kwartale 2023 i stopniowe złagodzenie presji na ceny producenta – podano w komentarzu ekonomistów banku ING do poniedziałkowych danych GUS.

GUS w poniedziałek podał dane o produkcji przemysłowej w styczniu. Produkcja wzrosła o 2,6 proc., licząc rok do roku. To wzrost większy niż w grudniu, kiedy zanotowano 1 proc., ale – jak zwrócili uwagę ekonomiści ING w komentarzu do danych GUS – jednocześnie wyraźnie poniżej prognoz, które mówiły o 4-proc. wzroście.

Przetwórstwo nadal korzysta z poprawy funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, co wspiera produkcję w niektórych branżach (m.in. samochodowej, urządzeń elektrycznych, maszyn). Solidne wzrosty także w produkcji farmaceutyków, żywności, tekstyliów i odzieży – czytamy.

Zdaniem analityków, przyśpieszeniu w ujęciu rocznym sprzyjał także korzystny układ dni roboczych. – Głębokie spadki w chemii, metalach, produkcji komputerów i drewna, ale częściowo z powodu wysokiej bazy odniesienia sprzed roku w tych branżach – podano w poniedziałkowym komentarzu.

Spadek inflacji producenckiej

GUS podał także dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu. Inflacja producencka spadła do 18,5 proc., licząc rok do roku, z 20,5 proc. w grudniu.

W ujęciu miesięcznym ceny PPI przyśpieszyły jednak do 0,8 proc. m/m z 0,6 proc. w grudniu, co wskazuje na uporczywość inflacji producenckiej.

Z czterech głównych kategorii raportowanych przez GUS, wzrosty w ujęciu miesięcznym odnotowano w trzech (górnictwo, energia elektryczna/gaz/para wodna oraz dostawa wody/ścieki), natomiast ceny w przetwórstwie przemysłowym spadły o 0,4 proc. m/m wobec spadku o 0,6 proc. miesiąc wcześniej – wskazali ekonomiści ING BSK.

Ich zdaniem te dane wskazują, że gospodarka spowalnia.

Dane potwierdzają oczekiwania na osłabienie aktywności gospodarczej w I kw. 2023 i stopniowe złagodzenie presji na ceny producenta, związane ze spadkiem hurtowych cen nośników energii, głównie gazu ze względu na łagodną zimę i spadek popytu na gaz w Europie – stwierdzili ekonomiści ING BSK.

Polecamy także: