{"vars":{{"pageTitle":"Sprzedaż mieszkań znacznie spadła. Mimo to ceny lokali nadal rosną","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-mieszkan","deweloperzy","katowice","mieszkania","najnowsze","promocje","rynek-mieszkaniowy","warszawa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":731930}} }
300Gospodarka.pl

Sprzedaż mieszkań znacznie spadła. Mimo to ceny lokali nadal rosną

Przez jedenaście miesięcy tego roku, na siedmiu głównych rynkach w Polsce, sprzedano o 26 proc. mniej mieszkań niż w tym samym czasie rok wcześniej. Listopad jest kolejnym z rzędu miesiącem, w którym bieżąca podaż była większa od popytu, informuje Otodom Analytics.

Jak wskazują eksperci, mimo że Warszawa pozostaje największym rynkiem mieszkaniowym w Polsce, również i tu widać spadki w sprzedaży mieszkań. W listopadzie w stolicy sprzedano poniżej 1000 mieszkań. To o 15 proc. mniej niż przed miesiącem i o 20 proc. mniej rok do roku. Jednak najskromniej jest w Katowicach, gdzie w listopadzie sprzedano 159 mieszkań, czyli o 31 proc. mniej niż przed rokiem.

– Analiza sprzedaży mieszkań na największych rynkach z kilku ostatnich miesięcy wskazuje zarówno na utrzymywanie się na rynku powakacyjnego optymizmu, jak i na rosnącą niepewność, która studzi gotowość klientów firm deweloperskich do finalizowania transakcji. Wskazują na to z jednej strony sięgające kilkuset mieszkań korekty liczby lokali sprzedanych we wrześniu i październiku, wstępny wynik wskazywał na 3,7 tys. sprzedanych, ostatecznie jest 3,4 tys., z drugiej zaś – niższy od spodziewanego wynik sprzedaży w listopadzie – tłumaczy Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań w Otodom Analytics.

– Okazuje się, że nasilenie akcji promocyjnych i rabatowych, które obserwowaliśmy już w ostatnich dniach października, na razie nie przyniosło wyraźnego wzrostu liczby sprzedanych mieszkań – dodaje.

Ceny i tak rosną

A jak to, że sprzedaż spadła, wpłynęło na ceny? Na wszystkich dużych rynkach mieszkania deweloperskie były w listopadzie droższe niż rok temu, choć wzrosty – poza Łodzią i Wrocławiem – były niewielkie, kilkuprocentowe. Najmniej ceny wzrosły w Poznaniu i Trójmieście (po 3,5 proc.), a najwięcej w Łodzi (16,3 proc.) i Wrocławiu (11,6 proc.).

Jak wskazuje Otodom Analytics, takich znaczących różnic nie odnotowano po przeanalizowaniu zmian miesięcznych (od listopada do października br.) – poza Trójmiastem, gdzie ceny podskoczyły o 0,8 proc., a na pozostałych rynkach nastąpiła ich redukcja, ale jej skala nie przekroczyła -0,6 proc.

– Przez kilka ostatnich miesięcy w siedmiu największych miastach obserwowaliśmy wyraźną stabilizację cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. W danych listopadowych widzimy zmianę dotychczasowego trendu. Bez wątpienia na większości rynków mamy do czynienia z korektą cen. Jednak z odpowiedzią na pytanie, czy to jedynie charakterystyczne dla końcówki roku akcje promocyjne, czy może nowa tendencja, będziemy musieli poczekać do lutego 2025 roku – podsumowuje Katarzyna Kuniewicz.

Polecamy też: