{"vars":{{"pageTitle":"Brytyjski gigant dołącza do wyścigu o pozwolenie na budowę farm wiatrowych na Bałtyku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","farma-wiatrowa","orlen","oze","pge","sse-plc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":289874}} }
300Gospodarka.pl

Brytyjski gigant dołącza do wyścigu o pozwolenie na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Firma SSE Renewables, z brytyjskiej grupy SSE, złożyła wniosek o przyznanie pozwolenia lokalizacyjnego na budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Docelowo brytyjskie przedsiębiorstwo chce realizować projekt w partnerstwie z Acciona Energía – największą na świecie firmą produkującą energię wyłącznie z OZE.

SSE Renewables to jedna z największym firm zajmujących się budową i obsługą farm wiatrowych w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Posiada w swoim portfolio ok. 4 GW mocy zainstalowanej w morskich i lądowych farmach wiatrowych oraz w elektrowniach wodnych. Jest częścią notowanej na londyńskiej giełdzie FTSE spółki SSE plc.

Wniosek SSE dotyczy akwenu 60.E.4. Jego lokalizację na Morzu Bałtyckim przedstawia poniższa grafika przygotowana przez firmę:

O tę samą lokalizacje ubiegają się wspólnie PGE i Enea, które złożyły wniosek 26 stycznia 2022 roku. Wnioski złożyły również m. in. Orlen oraz firma EDF Renewables, spółka zależna francuskiej grupy EDF.

SSE dołącza do wyścigu

Firma SSE to jeden z największych brytyjskich dostawców energii oraz jedna z największych brytyjskich firm. SSE Plc jest zaliczana chociażby do FTSE 100 – czyli indeksu giełdy w Londynie grupującego spółki o największej kapitalizacji.

Wniosek o pozwolenie lokalizacyjne dotyczący akwenu w obszarze Ławicy Środkowej to efekt ogłoszonej w zeszłym roku strategii badania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na polskim rynku. Jej celem jest osiągnięcie w tym sektorze energetyki do 5,9 GW mocy zainstalowanej do 2030 roku – podaje firma.

Zdecydowaliśmy się ubiegać o lokalizację 60.E.4, ponieważ wierzymy, że nasza pozycja rynkowa pozwala nam wykorzystać pełen potencjał tego interesującego i wymagającego obszaru. Wybrana lokalizacja ma doskonałe warunki wietrzne, ale jest również znacznie oddalona od brzegu i cechuje się dużą głębokością, co stanowi pewne wyzwania – wskazuje jeden z dyrektorów brytyjskiej spółki, Simon Redfern.

Jednak jego zdaniem, dzięki partnerstwu z hiszpańską Acciona Energía, obie firmy są w stanie „zapewnić bezpieczną, terminową realizację projektów offshore w Polsce, zgodnie z planowanymi budżetami”.

Hiszpańska spółka to największa na świecie firma energetyczna produkująca i dostarczająca energię w 100 proc. z OZE, bez uprzedniego korzystania z paliw kopalnych. Przedsiębiorstwo to prowadzi działalność w 20 krajach świata.

Więcej o budowie farm wiatrowych na Bałtyku pisaliśmy m. in. w tych artykułach: