{"vars":{{"pageTitle":"Stabilność zatrudnienia, czyli praca marzeń. Tego dziś szukają pracownicy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","najnowsze","oczekiwania","praca-hybrydowa","praca-zdalna","pracodawca","pracownik","rynek-pracownika"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"1 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599209}} }
300Gospodarka.pl

Stabilność zatrudnienia, czyli praca marzeń. Tego dziś szukają pracownicy

Dwa razy więcej Polaków pracuje zdalnie i hybrydowo niż stacjonarnie w biurze, jednak mimo to relacje między pracownikami wciąż odgrywają kluczową rolę. Elastyczność, wysokie zarobki i miła atmosfera w biurze to podstawa dobrego samopoczucia w firmie, wynika z raportu Talent Trends firmy PageGroup.

W dzisiejszych czasach dobre samopoczucie pracowników nie opiera się już tylko i wyłącznie na wysokich zarobkach. W dobie popularności pracy zdalnej czy hybrydowej, wielu ludzi docenia również dobre relacje ze współpracownikami czy miłą i swobodną atmosferę w biurze. Pandemia, która na długi czas zamknęła ludzi w swoich „domowych biurach” wpłynęła na zmianę wartości, które są kluczowe w efektywności pracy.

Firma Michael Page przeprowadziła ankietę wśród ponad 5000 osób z całej Europy, aby zrozumieć odczucia związane z poszukiwaniem pracy marzeń. Wyniki jednoznacznie pokazują, że w niestabilnych czasach, gdy poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane, pracownicy pragną mieć oparcie w stałej pracy.

PageGroup podkreśla, że „nowa generacja” pracowników za priorytet stawia swój dobrostan, a relację z pracodawcą traktuje jako „wymianę”.

Jest to prosta zależność: „Płacisz mi za wykonywane przeze mnie zadania, a cała reszta jest tylko dodatkiem”. Na wdzięczności i uznaniu pracodawcy zależy co czwartej osobie.


Czytaj także: Pracodawco, doceń pracownika. Praca w Polsce daje mniej satysfakcji niż średnio w Europie


Praca zdalna nie zawsze się sprawdza

Aż 4 na 5 osób szuka stabilnego miejsca zatrudnienia, a 41 proc. preferuje pracę w firmie średniej wielkości. Doceniają oni kameralne środowisko pracy, indywidualne podejście i szybszy proces podejmowania decyzji w porównaniu do wielkich korporacji.

Pracownicy niejednoznacznie opowiadają się za pracą zdalną. Ponad 40 proc. docenia znaczenie spotkań twarzą w twarz, a 60 proc. podkreśla zalety wirtualnych spotkań ze współpracownikami. Wiele osób preferuje pracę w trybie hybrydowym, czyli raz zdalnie a raz stacjonarnie.

Dwa lata temu psychologowie SWPS i Akademii Leona Koźmińskiego wykazali w badaniu nad modelami pracy zdalnej, że osoby w tym trybie częściej niż pracujący stacjonarnie doświadczały takich uczuć jak melancholia czy miewały stany depresyjne.

Praca zdalna jest efektywnym i dopasowanym do obecnych czasów rozwiązaniem, jednak nie do końca doskonałym. Nic nie zastąpi kubka kawy i pogawędki przy firmowym ekspresie, efektywnej burzy mózgów, która ma szansę w pełni zadziałać w bezpośredniej interakcji czy niewerbalnych przekazów, które odbieramy tylko, gdy jesteśmy w towarzystwie innych osób – podkreśla Magdalena Wołowiec, Marketing Manager PageGroup.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Nie tylko wysokie zarobki

Kandydaci szukających pracy w dzisiejszych czasach charakteryzują się nastawieniem na wysokie zarobki, co może być wynikiem globalnych kłopotów ekonomicznych. Jednak, gdy wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania, zwracają uwagę na benefity oferowane przez firmę. Prywatna opieka zdrowotna dla pracownika i jego rodziny jest wciąż najbardziej pożądanym benefitem.

Badanie Talent Trends wykazało również, że dla pracowników istotne jest poczucie realizowania wyższych celów. Aż 3 na 4 kandydatów uważa, że działania związane z ochroną środowiska, społeczną odpowiedzialnością i ładem korporacyjnym (ESG) są istotnymi czynnikami w procesie wyboru miejsca pracy.

Polecamy również: