{"vars":{{"pageTitle":"Agencja S&P: NBP podwyższy stopy procentowe na początku 2022 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300gospodarka","agencja-ratingowa","ekonomia","inflacja","komisja-europejska","pkb","rada-polityki-pienieznej","standard-and-poors","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"28 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":195997}} }
300Gospodarka.pl

Agencja S&P: NBP podwyższy stopy procentowe na początku 2022 roku

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) dla Polski na 2021 rok. Ma on wynieść 5,1 procent. Jeszcze w czerwcu agencja przewidywała, że wyniesie 4,5 procent.

S&P Global Ratings (S&P) to agencja ratingowa, czyli zajmująca się m. in. oceną stabilności gospodarczej państw oraz ich zdolności kredytowej.

Jeśli chodzi o prognozę wzrostu PKB na 2022 rok, to została ona obniżona o 0,1 pkt proc. do 5,3 procent. S&P prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2023 r. o 3,3 proc. (bez zmian wobec wcześniejszej prognozy) , zaś w 2024 roku o 2,2 proc. (również bez zmian wobec wcześniejszych oczekiwań).

PKB zagrożony przez spór z UE

Zdaniem agencji, głównym zagrożeniem dla prognoz gospodarczych są opóźnienia we wdrażaniu krajowego planu odbudowy. Jak informowaliśmy, Komisja Europejska opóźnia przyjęcie polskiego planu i transfer środków dla Polski. Powodem jest spór o kwestie prawa unijnego pomiędzy polskim rządem a organami UE.

„Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło w związku z ostatnim sporem Polski z UE o system sądownictwa. Oczekujemy jednak, że kompromis z UE zostanie osiągnięty, co umożliwi przepływ transferów. Ponadto, polski rząd będzie mógł prefinansować wydatki inwestycyjne poprzez emisje na rynkach kapitałowych, gdyby okazało się to konieczne” – wskazuje agencja S&P.

Podwyżka stóp procentowych

„Oczekujemy, że konsumpcja prywatna będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego w horyzoncie prognozy, do czego przyczyni się silny rynek pracy i luźna polityka fiskalna”, wskazuje agencja w raporcie.

Jeśli chodzi właśnie o politykę fiskalną, zdaniem S&P Global Ratings, Narodowy Bank Polski (NBP), podniesie stopy procentowe na początku 2022 roku. Poprzednio agencja oczekiwała, że nastąpi to dopiero w połowie 2022 roku.

Dodatkowo agencja prognozuje, że inflacja średnioroczna w Polsce w 2021 roku wyniesie 4,4 proc. w ujęciu rocznym  (wobec oczekiwanych 3,8 proc. w czerwcu). W przyszłym roku spowolni do 3,3 proc. (wobec oczekiwanych 2,7 proc. poprzednio).

„Inflacja konsumencka [w Polsce – red.] ponownie przekroczyła w sierpniu poziom 5 proc. (dane Eurostatu), a krajowy odczyt inflacji wyniósł 5,5 proc., czyli 2 pkt proc. powyżej górnej granicy celu inflacyjnego polskiego banku centralnego. Biorąc pod uwagę ograniczony wpływ pandemii na ożywienie gospodarcze oraz przedłużający się okres przekroczenia celu inflacyjnego, oczekujemy, że bank centralny [NBP – red.] podniesie stopy procentowe wcześniej niż zakładaliśmy w naszej ostatniej prognozie, czyli na początku 2022 roku”, podało S&P.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND