{"vars":{{"pageTitle":"Bezrobocie w Polsce "zaskakująco" szybko spada","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","dane","gus","makroekonomia","ministerstwo-rodziny-i-polityki-spolecznej","praca","stopa-bezrobocia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":228078}} }
300Gospodarka.pl

Bezrobocie w Polsce „zaskakująco” szybko spada

Stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2021 roku spadła o 0,1 pkt proc. do 5,4 proc. – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

To oznacza, że w ubiegłym miesiącu liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne nieznaczenie spadła w porównaniu z październikiem i wynosi ponad 900 tys. osób.

Spadek bezrobocia w Polsce do 5,4 proc. to zejście do najniższej wartości od początku wybuchu pandemii COVID-19.

Jak wskazują analitycy Banku Millennium, dane te okazały się nieco lepsze od naszej prognozy zakładającej stabilizację stopy bezrobocia na poziomie z października.

„Sytuacja na rynku pracy stopniowo poprawia się wraz z ożywieniem gospodarczym, i to pomimo nasilenia pandemii i utrzymujących się problemów podażowych w przemyśle. Zakładamy, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 5,5 proc., a więc będzie znacznie niższa niż nasza prognoza z początku tego roku wynosząca 6,9 proc.” – wskazali ekonomiści.

PKO BP z kolei napisało w swoim komentarzu makroekonomicznym o „zaskakująco szybkim spadku bezrobocia”.

Jak dodali analitycy Millennium, oczekiwania co do koniunktury w 2022 r. pozostają optymistyczne, co powinno wpływać na dalszy spadek stopy bezrobocia.

„Będzie o niego jednak coraz trudniej ze względu na raportowane przez firmy problemy z zapełnieniem wolnych wakatów. Niepewność co do rynku pracy w dłuższej perspektywie będzie wynikała z schłodzenia koniunktury w związku z dużą skalą zacieśnienia warunków monetarnych. Nie spodziewamy się jednak, aby wynikły spadek popytu na pracę był silny” – wskazał Bank Millennium.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec października 2021 roku wyniosła 5,5 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec września.

Tempo spadku liczby osób bezrobotnych było w listopadzie wprawdzie dwukrotnie słabsze niż miesiąc wcześniej, ale zwykle w poprzednich latach w listopadzie poziom bezrobocia rósł. W listopadzie 2018 roku o 1,4 proc., rok później o 1 proc., a w listopadzie 2020 roku o 0,7 procent.

W końcu listopada 2021 w rejestrach urzędów pracy figurowało o ponad 125 tys. osób mniej niż przed rokiem. Sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed wybuchem pandemii – wskazuje ministerstwo.

Z danych resortu wynika, że w końcu listopada 2021 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 900,1 tys. osób bezrobotnych. To o 10,8 tys. osób mniej niż przed miesiącem.

W danych o stopie bezrobocia uwzględnia się osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne w urzędzie pracy. Nie uwzględnia się w tych statystykach osób nieaktywnych zawodowo, które nie rejestrowały się w urzędzie.

UOKiK z pomocną sztucznej inteligencji znajdzie bezprawne zapisy w umowach