{"vars":{{"pageTitle":"Nie tylko Fed. Szwajcaria i Wielka Brytania podniosły stopy procentowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chf","frank-szwajcarski","inflacja","japonia","main","makroekonomia","stopy-procentowe","szwajcaria","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"17 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":314621}} }
300Gospodarka.pl

Nie tylko Fed. Szwajcaria i Wielka Brytania podniosły stopy procentowe

Podwyżka stóp procentowych o 75 pb – tak brzmiała środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Ale dwa ważne europejskie banki centralne także zdecydowały się w ostatnich dniach na podniesienie stóp.

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), amerykański odpowiednik RPP, postanowił podnieść poziom głównej stopy procentowej do 1,5-1,75 proc. – poinformował Fed w środę 15 czerwca po posiedzeniu.

Był to bardziej „jastrzębi” krok, niż wynikało z zapowiedzi Fed z zeszłego miesiąca – ale zgodny z oczekiwaniami rynku. W świetle najnowszych danych makroekonomicznych z USA, wszyscy spodziewali się, że stopy procentowe w Stanach będą podnoszone w szybkim tempie. Chodzi o najwyższą od dziesięciu lat inflację oraz ciasny rynek pracy, który nie pozwala na przerzucanie kosztów drożejących towarów i surowców na konsumentów.

Na podobny krok zdecydowały się banki centralne Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W obu krajach nastąpiła podwyżka stóp procentowych.

Szwajcaria: pierwsza podwyżka od 2007 roku

O 50 pb podniósł stopy procentowe Narodowy Bank Szwajcarii (NBS). Była to pierwsza podwyżka stóp w tym kraju od 2007 roku.

Stopy procentowe w Szwajcarii pozostają jednak ujemne: po podwyżce wynoszą -0,25 procent.

Decyzja była zaskoczeniem dla inwestorów, którzy spodziewali się pozostawienia stóp bez zmian. SBP uzasadnił podwyżkę rozszerzaniem się inflacji i nie wykluczył dalszych podwyżek oraz interwencji na rynku walutowym – podają analitycy ING Banku.

NBS podniósł także prognozy dot. średniorocznej inflacji na lata 2022-2024. Obecnie szwajcarski bank spodziewa się inflacji na poziomie 2,8 proc. w tym roku i odpowiednio 1,9 proc. oraz 1,6 proc. w następnych latach.

Decyzja NBS jest krokiem wyprzedzającym wobec zapowiedzianych przez Europejski Bank Centralny podwyżek stóp procentowych w lipcu i we wrześniu. Następne posiedzenie NBS jest zaplanowane dopiero na 22 września, co przy spodziewanych ruchach EBC wymagałoby silnej reakcji NBS za trzy miesiące – dodają ekonomiści ING.

Podwyżka stóp w Szwajcarii była na tyle nieoczekiwana, że skłoniła analityków banku Pekao SA do spekulacji o możliwym podobnym kroku w Japonii:

Jednak, jak podaje „Financial Times”, japoński bank centralny nie zdecydował się podnieść kosztu pieniądza. Główna stopa procentowa w Japonii pozostała na poziomie -0,1 procent.

Po piątkowej decyzji Banku Japonii osłabił się kurs jena, jednak bank uważa, że krajowy popyt w gospodarce jest na razie zdecydowanie za słaby, by zacieśniać politykę monetarną.

Wielka Brytania: Bank Anglii po raz piąty podnosi stopy

Także Bank Anglii podniósł w czwartek główną stopę procentową w Wielkiej Brytanii. Zdecydował się na podwyżkę o 25 pb do 1,25 procent.

Było to piąte z rzędu posiedzenie Banku Anglii zakończone wzrostem kosztu pieniądza. Łączna skala dotychczasowego zacieśniania polityki monetarnej wynosi już 115 pb – podają analitycy banku Millennium.

Stosunkowo skromna na tle innych banków centralnych skala zacieśniania polityki pieniężnej w czerwcu przez Bank Anglii wynika z próby balansowania banku pomiędzy przyśpieszającą inflacją a słabnącym wzrostem gospodarczym – wskazują.

Zgodnie z prognozami banku, szczyt inflacji w Wielkiej Brytanii nastąpi w październiku tego roku. Już w tym kwartale natomiast ma nastąpić spowolnienie gospodarcze.

Inflacja w Wielkiej Brytanii jest na tyle dotkliwa, że sektor handlu już boryka się ze zmianą nawyków konsumenckich – wskazuje Tesco, jedna z największych krajowych sieci sklepów.

Dużym problemem są m.in. rosnące koszty energii, co skłoniło brytyjski rząd do wprowadzenia programu pomocowego dla gospodarstw domowych borykających się z coraz wyższymi rachunkami.

Decyzja ws. stóp procentowych w USA. Fed ostrzejszy, niż zapowiadał