{"vars":{{"pageTitle":"Stopy procentowe w lipcu bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała je na tym samym poziomie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","makroekonomia","najnowsze","nbp","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":430443}} }
300Gospodarka.pl

Stopy procentowe w lipcu bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała je na tym samym poziomie

Stopy procentowe w lipcu bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała je na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej. Ale rynek już się zakłada o pierwsze obniżki stóp.

Główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, nadal wynosi 6,75 proc. Brak zmian w polityce pieniężnej to dziesiąta taka decyzja Rady z rzędu. Ostatnią podwyżkę RPP przeprowadziła we wrześniu 2022 r. podnosząc wówczas stopy o 25 pkt bazowych.

Jeszcze przed ogłoszeniem lipcowej decyzji ekonomiści byli przekonani, że Rada utrzyma stopy bez zmian. Wynikało to z wcześniejszych wypowiedzi większości członków RPP, w tym prezesa NBP Adama Glapińskiego.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Prezes Glapiński już od listopada ubiegłego roku podkreśla, że bank centralny będzie chciał teraz sprawdzić czy i jak działa zaostrzenie polityki pieniężnej prowadzonej przez niemal ostatni rok. Rada zaczęła podnosić stopy w październiku 2021 r. startując z poziomu 0,1 proc.

Cykl podwyżek, jakich dokonała RPP, był jednym z najbardziej intensywnych po upadku komunizmu. Więcej pisaliśmy o tym w tym tekście.

Kiedy stopy procentowe spadną?

Pozostawienie stóp procentowych bez zmian nie było zaskoczeniem. I tak naprawdę dla rynku – ale też dla kredytobiorców – ważniejsze będzie wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego po posiedzeniu RPP. Tym razem odbędzie się ono w piątek 7 lipca.

– Nic nie wskazuje na to, aby do końca III kw. 2023 r. Rada miała zmienić stopy procentowe, natomiast pozytywnym sygnałem może być publikacja komentarza do lipcowej decyzji. W uzasadnieniu zostaną przedstawione podstawowe założenia nowej projekcji inflacyjnej NBP, która tym razem może zostać skorygowana w dół – napisali w czwartek rano analitycy PKO BP.

Michał Stajniak z XTB nie spodziewa się wiele po samym komunikacie.

– Szef NBP z pewnością zwróci uwagę na wyraźnie spadającą inflację, która wyniosła 11,5 proc. za czerwiec, ale jednocześnie podkreśli, że oprócz samego spadku do jednocyfrowego poziomu, RPP musi mieć pewność o stałym trendzie spadkowym inflacji do celu. Bez tego, nie będzie można rozpocząć dyskusji na temat obniżek stóp procentowych – wskazuje analityk w komentarzu.


Ile wyniesie rata kredytu? Policz ile miesięcznie zapłacisz za hipotekę [KALKULATOR]


Rynek coraz mocniej wierzy w obniżki, bo oprócz inflacji CPI podawanej przez GUS zaczęła też spadać inflacja bazowa. To miernik wzrostu cen wywołanego przez wewnętrzne czynniki, zależne m.in. od polityki pieniężnej. W kwietniu inflacja bazowa bez uwzględnienia cen energii i żywności spadła do 12,2 proc. z 12,3 proc. w marcu. W maju, według prognoz ekonomistów, mogła spaść już poniżej 12 proc.

Ile wyniosą raty kredytów

Choć rynek obstawia obniżki w przyszłości to bieżące notowania stawek WIBOR od wielu tygodni są stabilne. A to oznacza, że zarówno decyzje, jak i retoryka stosowana przez członków RPP nie mają wpływu na raty kredytów.

Jak kształtował się WIBOR i mająca go zastąpić stawka WIRON pokazuje wykres poniżej.

Od kilku tygodni WIBOR utrzymuje się na stabilnym poziomie. Obecnie stawka WIBOR 3M (trzymiesięczna) ustabilizowała się na poziomie 6,90 proc.

Jak to się przekłada na raty kredytów? Na wykresie poniżej pokazujemy, jak kształtują się raty kredytów zaciągniętych przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych przy obecnej stawce WIBOR.

Choć raty przestały rosnąć mniej więcej od listopada ubiegłego roku, to jednak w porównaniu do startu cyklu podwyżek we wrześniu 2021 r. obciążenie kredytem hipotecznym podwoiło się.

Polecamy również: