{"vars":{{"pageTitle":"Polskie stopy procentowe należą do wyższych w Europie. Ale inflacja również [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["makroekonomia","najnowsze","nbp","polityka-monetarna","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":364268}} }
300Gospodarka.pl

Polskie stopy procentowe należą do wyższych w Europie. Ale inflacja również [AKTUALIZACJA]

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała w październiku stopy procentowe bez zmian. W regionie wyższy koszt pieniądza jest w Czechach i na Węgrzech. Za to niższy na Słowacji, która należy do strefy euro. 

RPP na co miesięcznym posiedzeniu zdecydowała o wielkości stóp. Przed posiedzeniem tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że podwyżka wyniesie 25 pkt bazowych. Ale Rada zdecydowała się utrzymać stopy procentowe bez zmian.


Czytaj: „Traktat sopocki” dotrzymany. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych


Mimo to dotychczasowy „urobek” RPP jest bardzo duży. Równo w rok po rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp główna stopa NBP – stopa referencyjna wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc.

Inflacja nie chce spadać

Październikowa decyzja RPP jest zaskoczeniem dla rynku, to tzw. konsensus wskazywał na podwyżkę o 25 pkt bazowych. Jednak od początku wcale nie było pewne, że RPP zdecyduje się na taki właśnie krok. Wcześniejsze deklaracje ze strony prezesa NBP Adama Glapińskiego wskazywały, że stopy mogą wzrosnąć  o 25 pkt, albo nawet wcale.

RPP w oficjalnym komunikacie stwierdza, że oczekuje spadku inflacji, bo wraz ze spowolnieniem gospodarczym zacznie spadać popyt, a dotychczasowe podwyżki będą temu sprzyjać.


Czytaj: Inflacja i „traktat sopocki”. Rada Polityki Pieniężnej staje przed poważnym dylematem [OPINIA]


Tymczasem inflacja we wrześniu zaskakująco wzrosła do 17,2 proc, wprawiając w osłupienie większość ekonomistów. Nikt się bowiem nie spodziewał aż tak dużego przyspieszenia.

Ile wynoszą stopy w Europie

Jednak nawet bez październikowej podwyżki główna stopa polskiego banku centralnego należy do tych wyższych w Europie. Pomijając Ukrainę, która jest w stanie wojny i utrzymuje bardzo wysokie stopy (25 proc.), by podtrzymać wartość hrywny, wyższe stopy będą miały Węgry (13 proc.), Białoruś (12 proc.) i Rosja (7,5 proc.) i Czechy (7 proc.). Wysokie stopy są też w Turcji, wynoszą obecnie 12 proc. Ale polityka gospodarcza Turcji idzie swoim torem, mianowicie turecki bank centralny przystąpił właśnie do obniżania stóp w odpowiedzi na ponad 80-procentową inflację.

Jeśli RPP podniesie stopy o 25 pkt bazowych, to będziemy wyprzedzać Rumunię (6,25 proc. po ostatniej podwyżce), Islandię (5,5 proc.), wszystkie kraje bałkańskie i przede wszystkim państwa strefy euro. Tam stopa procentowa wynosi 1,25 proc.

Szczegółowe zestawienia zawiera mapa, którą publikujemy poniżej:

Stopy procentowe w Polsce są więc w grupie państw, gdzie koszt pieniądza jest podwyższony, ale z drugiej strony to też nie powinno dziwić. Wśród krajów UE polska inflacja też należy do najwyższych. Wyższą mają Litwa, Łotwa i Estonia, porównywalną tylko Czechy i Holandia.

(oprac. Marek Chądzyński)

Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]