{"vars":{{"pageTitle":"Susza w Europie. Rolnicy w obliczu najtrudniejszego sezonu od dziesięcioleci","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["najnowsze","przeglad-prasy","rolnictwo","rolnictwo-ue","susza","susza-w-unii-europejskiej","unia-europejska","walka-z-susza"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"17 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":566859}} }
300Gospodarka.pl

Susza w Europie. Rolnicy w obliczu najtrudniejszego sezonu od dziesięcioleci

Południowa Europa przygotowuje się na gorące i suche lato, które przynosi niedobór wody i najgorsze zbiory dla rolników od dziesięcioleci. Państwa basenu morza śródziemnego borykają się z bardzo suchymi glebami, a niskie poziomy rzek i zbiorników zagrażają produkcji energii wodnej w tym sezonie.

Po rekordowo gorącym 2022 roku, który przyczynił się do pogłębienia suszy, Unia Europejska określiła obecną sytuację jako najgorszą od co najmniej 500 lat. Hiszpania jest obecnie najbardziej dotkniętym krajem w UE.

Naukowcy ostrzegają, że sytuacja suszy w obecnym roku będzie się pogarszać. Opady deszczu w tej porze roku nie rozwiążą deficytu opadów – podaje agencja Reuters.

Hiszpania zwróciła się o pomoc do Unii Europejskiej. Uznała, że skala suszy jest tak duża, że wymaga działań na szczeblu międzynarodowym.


Czytaj także: Najgorsze lato w historii: rekordowe upały, susza i pożary. Oto mapa zmian klimatu w Europie


Problem tylko się pogłębia

Jak donosi Reuters, południowa Europa nie jest jedynym regionem dotkniętym poważnym niedoborem wody. Afryka przechodzi przez swoją najgorszą suszę od dziesięcioleci, a Argentyna boryka się z historyczną suszą, która negatywnie wpływa na zbiory soi i kukurydzy.

Susze w regionie Morza Śródziemnego są zgodne z przewidywaniami naukowców dotyczącymi zmian klimatu w tym obszarze. Średnia temperatura jest tam teraz o 1,5°C wyższa niż 150 lat temu,

Jednak przygotowania do suszy są nierównomierne. Wiele regionów rolniczych nadal nie wykorzystuje metod oszczędzania wody takich jak precyzyjne nawadnianie. Nie przechodzi też na bardziej odporne na suszę uprawy.

W Hiszpanii tysiące ludzi polega na dostawach wody pitnej przez ciężarówki, a niektóre regiony, takie jak Katalonia, muszą nałożyć ograniczenia dotyczące korzystania z wody. Niektórzy rolnicy już zgłaszają straty plonów sięgające nawet 80 proc.

Hiszpania jest kluczowym producentem oliwek i owoców w UE. Kraj przekazał ponad 2 miliardy euro na finansowanie działań awaryjnych. Oczekuje jednak odpowiedzi od Komisji Europejskiej dotyczącej wniosku o uruchomienie kryzysowego funduszu rolnego.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Podobne trudności związane z suszą występują we Włoszech, gdzie aż 80 proc. dostaw wody kraju trafia do rolnictwa. Z uwagi na wcześniejsze nadejście suszy i niską wilgotność gleby, rolnicy planują ograniczyć obszar upraw letnich.

Należy działać nim będzie za późno

Sytuacja suszy w południowej Europie jest niepokojąca dla rolników i konsumentów, którzy mogą spodziewać się wzrostu cen w przypadku zmniejszenia produkcji w UE.

KE monitoruje sytuację i wyraża obawy dotyczące wzrostu cen i konsekwencji dla rolnictwa w przypadku znacznego zmniejszenia produkcji w Unii.

Konieczne są skoordynowane działania na szczeblu krajowym i międzynarodowym w celu zapewnienia stabilności na rynkach żywności.

W temacie suszy polecamy także: