Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które trafiły do Polski w 2023 roku, wyniosła prawie 28,7 mld dolarów, wynika z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). To mniej niż rok wcześniej.
Według danych UNCTAD w 2022 roku do Polski trafiło 31,5 mld dolarów BIZ. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych zmniejszył się więc rok do roku o 8,8 proc.
Jednocześnie, jak podano w raporcie, Polska zanotowała bardzo duży wzrost odpływu BIZ. W ubiegłym roku wyniósł on 10,4 mld dolarów wobec 6,3 mld dolarów w 2022 r. Co oznacza wzrost aż o 64,5 proc. To może wynikać z tego, że w coraz większym stopniu polskie firmy przejmują zagraniczne przedsiębiorstwa, budują fabryki za granicą lub inwestują w zagraniczne akcje i obligacje.
Ubiegły rok był pierwszym od 2019 r., kiedy wartość napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski zamiast dalej rosnąć, zaczęła spadać.
To, jak napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych wyglądał w poprzednich latach, pokazuje nasz wykres.
Rosną napięcia handlowe i geopolityczne
UNCTAD podaje jednocześnie, że napływ BIZ w skali globalnej zmniejszył się w ubiegłym roku do 1 331,91 mld dolarów z 1 355,75 mld dolarów rok wcześniej. Napływy do większości krajów Europy i Ameryki Północnej spadły odpowiednio o 14 i 5 proc.
– Globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w 2023 r. spadły nieznacznie, o 2 proc., do 1,3 bln dolarów. Na tę główną wartość wpłynęły gwałtowne wahania przepływów finansowych przez niewielką liczbę europejskich gospodarek pośredniczących; wyłączając wpływ tych kanałów, globalne przepływy BIZ były o ponad 10 proc. niższe niż w 2022 roku – czytamy w „World Investment Report 2024”.
Jak tłumaczy UNCTAD, spadek napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest spowodowany rosnącymi napięciami handlowymi i geopolitycznymi w spowalniającej globalnej gospodarce. Jak dowiadujemy się z raportu, „inwestycje zagraniczne w gospodarki strukturalnie słabe i wrażliwe wyłamały się z trendu, nieznacznie wzrastając w najmniej rozwiniętych krajach, krajach rozwijających się bez dostępu do morza oraz małych rozwijających się państwach wyspiarskich”.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Według organizacji globalne otoczenie dla inwestycji międzynarodowych pozostaje wyzwaniem w 2024 roku.
– Słabnące perspektywy wzrostu gospodarczego, tendencje do pękania gospodarki, napięcia handlowe i geopolityczne, polityka przemysłowa i dywersyfikacja łańcucha dostaw zmieniają wzorce BIZ, powodując, że niektóre przedsiębiorstwa wielonarodowe (ang. multinational enterprises, MNE) przyjmują ostrożne podejście do ekspansji zagranicznej. Jednak poziomy zysków przedsiębiorstw wielonarodowych pozostają wysokie, warunki finansowania ulegają złagodzeniu, a zwiększona liczba ogłoszeń o projektach typu greenfield w 2023 r. pozytywnie wpłynie na BIZ. Umiarkowany wzrost w całym roku wydaje się możliwy – podsumowuje UNCTAD.
oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Inwestycje zagraniczne w Europie na rekordowym poziomie. Nowe badanie EY
- Szykuje się nowy globalny konflikt o inwestycje zagraniczne. Polska może na tym skorzystać
- Czy inwestycje zagraniczne faktycznie pobudzają rozwój gospodarczy?
- Bezpośrednie inwestycje w Polsce zyskowne jak nigdy. Rekordowe dochody zagranicznego kapitału