Liczba nowych przypadków koronawirusa na świecie sięgnęła wczoraj rekordowych 780 tys. Było to o prawie 50 tys. więcej niż dzień wcześniej oraz prawie 140 tys. powyżej średniej 7-dniowej – wyliczyli ekonomiści banku ING.
Jak podaje ING, za tym wzrostem stoją rekordy dobowe m. in. w USA (253 tys. przypadków czyli 77 na każe 100 tys. ludności), RPA (22 tys.) i Wielkiej Brytanii (62 tys., czyli 93/100 tys. mieszkańców), które można wiązać z nową bardziej zaraźliwą mutacją koronawirusa.
W USA zarejestrowano wczoraj o 24 tys. zakażeń więcej niż poprzedniego dnia i 30 tys. więcej niż średnia tygodniowa.
Także większość krajów europejskich zanotowała wyraźny dobowy wzrost zakażeń – wskazuje ING.
Oprócz Wielkiej Brytanii, również Irlandia (prawie 8 tys.), Portugalia (10 tys.) i Czechy (ponad 17 tys.) pobiły dobowe rekordy nowych infekcji.
W Polsce zanotowano w środę 14 151 nowych zakażeń, co wskazuje na trend wzrostowy. Dotychczasowy dzienny rekord zakażeń w naszym kraju padł 7 listopada, kiedy odnotowano 27 875 nowych przypadków zachorowań na Covid-19.
W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców poszczególne kraje zarejestrowały w środę następujące liczby zakażeń: Czechy – 162, Słowenia – 161, Irlandia – 158, Litwa i Portugalia – 98, Słowacja – 91, Polska i Francja – 37, Niemcy – 32.
Polecamy także: 10 wykresów pokazujących, dlaczego według PKO BP ostatnie 10 lat było najlepszą dekadą w gospodarczej historii Polski
Jak reagują kraje?
W Polsce do 17 stycznia trwają ferie zimowe, które obejmują cały kraj, oraz lockdown: zamknięte jest większość sklepów, restauracje, kina i obiekty sportowe.
Niemcy wydłużyły pełny lockdown do końca stycznia i wprowadziły obostrzenia w mobilności i kontaktach międzyludzkich, zróżnicowane na poziomie powiatu w zależności od liczby zakażeń.
Włochy rozważają wydłużenie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w styczniu 2020, do końca lipca 2021. Niemniej jednak, po przerwie świątecznej do szkół wracają dziś uczniowie szkół podstawowych, a w przyszłym tygodniu w większości regionów także uczniowie szkół średnich.
Rząd Japonii planuje ogłoszenie w czwartek stanu wyjątkowego w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach.
Europejska Agencja Leków zaaprobowała dopuszczenie do obrotu szczepionkę firmy Moderna, której UE zakontraktowała 80mln dawek.
Ile zaszczepiono osób?
W odniesieniu do wielkości populacji, do tej pory najwięcej ludzi zaszczepiono w Izraelu (16 proc.), ZEA (8 proc.), Bahrajnie (5 proc.), Wielkiej Brytanii (2 proc.) i USA (1,7 proc.). W krajach UE tempo szczepień jest najszybsze w Danii (1,1 proc.), Niemczech, Włoszech i Słowenii (prawie 0,5 proc.).
W Polsce według stanu na 6 stycznia wieczorem zaszczepiono ponad 153 tys. osób. To oznacza, że zaszczepionych jest prawie 0,4 proc. populacji.