{"vars":{{"pageTitle":"Szansa na zamianę betonu na zieleń. Wkrótce rządowy konkurs dla małych miast","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","beton","betonoza","miasta","najnowsze","samorzady","zielen-w-miastach"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597704}} }
300Gospodarka.pl

Szansa na zamianę betonu na zieleń. Wkrótce rządowy konkurs dla małych miast

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje ogłoszenie w sierpniu konkursu na „odbetonowanie” przestrzeni miejskich w ośrodkach do 50 tys. mieszkańców i tworzenie obszarów zielonych w tych miastach, zapowiedziała szefowa resortu Anna Moskwa.

– Będziemy w sierpniu ogłaszali konkurs […] dla małych miast do 50 tys. na odbetonowanie, na rozszczelnienie, na zagospodarowanie przestrzeni zielonych. Krok po kroku będziemy tych środków przekazywać coraz więcej. To jest program pilotażowy, gdzie chcemy też zebrać dobre pomysły od samorządów – powiedziała Moskwa w radiowej Trójce.


Czytaj też: Miasto budowane z myślą o nadciągającej katastrofie. Nie będzie miało rynku z betonu


– Naturalną potrzebą jest zielona przestrzeń, niezabetonowana, oddychająca powierzchnia i ta świadomość rośnie. My też zagospodarowując swoje otoczenie coraz bardziej dbamy o to, żeby to były tereny zielone – podkreśliła.

Oceniła, że powrót do zielonych przestrzeni w miastach „zajmie trochę czasu”.

Mniej betonu, więcej zieleni

Program usuwania betonu z powierzchni miejskich Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało już na początku 2023 roku.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Celem inicjatywy ‚Koniec z betonem w centrach miast’ jest ograniczenie tak zwanej betonozy i zjawiska miejskiej wyspy ciepła. Resort liczy na zwiększenie poziomu mikro i małej retencji oraz zieleni w miastach. Działania mają być odpowiedzią na nowe wyzwania polityki klimatyczno-przyrodniczej dotyczącej adaptacji do zmian klimatu w jednostkach samorządu terytorialnego, podano na stronie ministerstwa.

W ramach realizacji tych celów resort liczy na ograniczenie wykorzystywania betonu i asfaltu w centrach miast. W zamian za to samorządy powinny sadzić drzewa, krzewy, tworzyć „mikroparki”, zielone ściany i dachy. Zwiększać się ma udział powierzchni biologicznie czynnej.

Polecamy także: