{"vars":{{"pageTitle":"Szczyt klimatyczny TOGETAIR: jak Polska będzie mierzyć się z największymi wyzwaniami ekologicznymi naszych czasów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ekologia","kryzys-klimatyczny","transformacja-energetyczna","wegiel","woda","wodor","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"30 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57752}} }
300Gospodarka.pl

Szczyt klimatyczny TOGETAIR: jak Polska będzie mierzyć się z największymi wyzwaniami ekologicznymi naszych czasów

Zielona rewolucja staje się faktem, z którym ekonomiści nie mogą dłużej polemizować. O polskiej drodze do zeroemisyjności i innych wyzwaniach ekologicznych debatowali eksperci i politycy w trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020.

Trzy dni, cztery żywioły, jedenaście debat i ponad 70 prelegentów. Tak w liczbach można podsumować pierwszą polską edycję Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, która odbyła się w dniach 22-24 czerwca. 300Gospodarka i 300Klimat objęły wydarzenie patronatem medialnym.

W dyskusji zorganizowanej przez Fundację Czyste Powietrze, Stowarzyszenie Młodzi dla Polski i Fundację Pozytywnych Idei paneliści rozmawiali o czekających wyzwaniach i nieuchronnych rewolucjach – od transformacji energetycznej przez kolejne wyczekiwane zmiany na trudnym rynku odpadowym, dalsze korekty rządowych programów mających oczyścić Polskę ze smogu, aż po odbudowę krajowej gospodarki po pandemii.

Poruszano problemy adaptacji do zmian klimatu, wyzwań transformacji energetycznej w Polsce, a także odbudowy gospodarki po pandemii w sposób neutralny dla klimatu. Nie pominięto jednak również problematyki smogu, gospodarki odpadami czy retencji wodnej w Polsce.

Wśród mówców i debatantów byli reprezentanci rządu: minister klimatu Michał Kurtyka, minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Węgiel

Zielony zwrot w energetyce powoli staje się faktem. Goście byli zgodni, że zmiana miksu energetycznego Polski jest koniecznością.

“Utrzymanie w Polsce obecnego miksu energetycznego jest absolutnie niemożliwe ze względów ekologicznych, społecznych jak i finansowych” – przekonywał Jerzy Kurella, ekspert Pracodawców RP.

Paneliści widzieli, że pomimo wyzwań, jakie stawia transformacja, sytuacja na rynku jest dziś już zupełnie inna niż jeszcze kilka lat temu. Zielony zwrot staje się coraz bardziej opłacalny.

“Nasz potencjał przemysłowy pozwala nam na duże inwestycje w morską energetykę wiatrową. Jest tu miejsce dla polskich firm, które mogłyby stworzyć nową gałąź przemysłu o szacunkowej wartości 100-200 mld zł. Chcielibyśmy, by jak najwięcej z tych pieniędzy zostało w Polsce” – mówił Bartosz Sokoliński, Dyrektor Zarządzający ds. Innowacji i Technologii Agencji Rozwoju Przemysłu.

Wodór

O wodorze wiele mówił Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN Orlen, przedstawiciel Partnera Strategicznego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.


Czytaj również: Gdynia dostanie wsparcie na stworzenie transportu wodorowego


Jego zdaniem to właśnie wodór będzie ropą naftową XXI wieku i już dziś musimy położyć fundamenty pod budowę systemu, który pozwoli nam wykorzystać to paliwo i załapać się na kolejną rewolucję w energetyce.

“Odwrotu od rewolucji wodorowej po prostu nie ma. Podpisaliśmy już list intencyjny z PESĄ i najprawdopodobniej w pierwszej połowie roku będziemy w stanie przedstawić innowacyjną lokomotywę zasilaną wodorem, która powstanie z udziałem Orlenu” – zapowiadał Józef Węgrecki.

Woda

Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej polskie zasoby wody pitnej są porównywalne do tych w suchym i pustynnym Egipcie. W dyskusji o roli polskich rzek i konieczności rozwoju małej retencji starli się przedstawiciele resortu (w osobie wiceminister Anny Moskwy), rządowego regulatora PGW „Wody Polskie” (w osobie Wojciecha Skowyrskiego, Dyrektora Departamentu przygotowania i realizacji inwestycji) i dr Przemysława Nawrockiego z organizacji ekologicznej WWF.


Czytaj także: Jak susza 2020 w Polsce wpłynęła na rolnictwo? [5 WYKRESÓW]


“Pierwszym zadaniem, z którym musimy się mierzyć jest dostarczanie wody mieszkańcom w odpowiedniej jakości i ilości. Konieczne jest też, by poprawić retencję i doprowadzić do stanu, w którym możemy gospodarować ok. 20 proc. wody, a nie 6,5 proc. jak dziś. W Hiszpanii ten wskaźnik sięga 40 proc. Dlatego też w Polsce musimy za każdym razem mieć to na uwadze, gdy planujemy strategie i finansujemy inwestycje” – mówił Wojciech Skowyrski z PGW „Wody Polskie”.

Rekomendacje na przyszłość

Dyskusje w trakcie Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2020 były punktem wyjścia do dalszej pogłębionej dyskusji, która zostanie ujęta w formie całościowego raportu, o tym co i jak zrobić, by przestawić gospodarkę na innowacyjne, zielone tory, jednocześnie nie wywracając jej do góry nogami. Po spotkaniu Rady Programowej, podsumowującym Szczyt, powstaną rekomendacje dla wszystkich grup społecznych.

Straciliśmy poczucie tego, jak działa świat. A procesy przyrodnicze warunkują decyzje w biznesie, ekonomii, polityce – wywiad z prof. Szymonem Malinowskim