{"vars":{{"pageTitle":"Szef PFR: Gospodarka zwalnia, by mogła spaść inflacja. "Nie ma mowy o recesji"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","najnowsze","pawel-borys","pkb","spowolnienie-gospodarcze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"18 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":602373}} }
300Gospodarka.pl

Szef PFR: Gospodarka zwalnia, by mogła spaść inflacja. „Nie ma mowy o recesji”

Gospodarka polska obecnie doświadcza miękkiego lądowania, recesja nie jest scenariuszem, który mógłby się zrealizować, ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Gospodarka przechodzi łagodne spowolnienie niezbędne dla obniżenia inflacji. Jest to tzw miękkie lądowanie po serii szoków zewnętrznych, z których wychodzimy 17 proc. wzrostem realnych dochodów (PKB per capita 2020-23) co jest absolutnie jednym z najlepszych wyników w UE (TOP3) – napisał Borys na swoim profilu na Twitterze.


Czytaj też: GUS się pomylił? PIE: Kwartalne dane o PKB nie odzwierciedlają rzeczywistości gospodarczej


Dodał, że „nie ma mowy o recesji, jeżeli mamy obecnie najniższą w UE i historii stopę bezrobocia, wzrost zatrudnienia, płac realnych (nominalnie 11,9 proc.) i inwestycji oraz silnego złotego”.

Borys wskazał, że koniunktura od II półrocza wejdzie w fazę stopniowej poprawy.

Spadek PKB w drugim kwartale

Jak podał w tym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku danych Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 0,5 proc. r/r w II kw. 2023 r. wobec 0,3 proc. spadku r/r w poprzednim kwartale.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


W II kw. 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7 proc. kw/kw i był niższy niż przed rokiem o 1,3 proc. W I kw. 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się realnie o 3,8 proc. kw/kw.

Polecamy też: