{"vars":{{"pageTitle":"Szefowa MKiŚ o decyzjach Trumpa: To szansa na tańszą ropę i gaz","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["donald-trump","gaz","klimat","najnowsze","ocieplenie-klimatu","oze","porozumienie-paryskie","ropa","transformacja-energetyczna","usa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"21 stycznia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":734562}} }
300Gospodarka.pl

Szefowa MKiŚ o decyzjach Trumpa: To szansa na tańszą ropę i gaz

Decyzja nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o zwiększeniu wydobycia ropy i gazu będzie oznaczała zwiększenie podaży tych surowców, a więc doprowadzi raczej do spadku ich cen, skomentowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednocześnie negatywnie oceniła decyzję prezydenta o wycofaniu USA z klimatycznego porozumienia paryskiego.

Zwiększenie wydobycia akurat gazu i ropy doprowadzi raczej do spadku cen tych surowców na świecie. Zwykle tak jest, że im więcej surowca pojawia się na rynku, tym jest on tańszy. A w Polsce wolimy gaz jednak czy ropę amerykańską niż rosyjską i tę trzeba absolutnie eliminować z rynku UE – powiedziała Hennig-Kloska w radiowej Jedynce.

I tak proces transformacji jest rozpisany na lata i w tym okresie przejściowym gaz ma być paliwem przejściowym, a więc i  my dzisiaj korzystamy z gazu amerykańskiego, a w tym układzie im więcej – tak jak powiedziałam – na rynkach światowych gazu, tym taniej. Natomiast najważniejsze jest, żeby postępowała transformacja i odchodzenie, globalna eliminacja emisji na świecie, a nie w Polsce, nie w Europie, bo to nic nie da – dodała minister.

„To jest zła decyzja dla świata”

Podkreśliła, że układ światowy w zakresie ograniczania emisji jest potrzebny, bo ich przenoszenie się z kontynentu na kontynent nie jest żadnym rozwiązaniem. Wskazała, że zwłaszcza najwięksi światowi emitenci muszą zmniejszać swoje emisje.

To jest zła decyzja dla świata [wycofanie USA z klimatycznego porozumienia paryskiego – przyp. red.], bo ocieplenie klimatu jest faktem. Mamy kolejny rekordowy rok, który odczuwaliśmy również na sobie. To będzie wiązało się z coraz większymi falami upałów, z powiększaniem się wód słonych, problemami z wodą pitną, z anomaliami pogodowymi, takimi, jakie obserwowaliśmy w tym roku również w Polsce, w Hiszpanii, w Europie Środkowej, nagłymi potwornymi wyładowaniami atmosferycznymi. Stany Zjednoczone swoje tragedie również będą przeżywać – oceniła Hennig-Kloska.

Zapytana, jak zachęcać do transformacji, szefowa resortu klimatu odpowiedziała:  – Ona musi być korzystna dla obywateli, dla gospodarki, ona musi dawać profity wszystkim i tak trochę jest, bo generalnie im więcej produkcji energii z OZE, tym ona jest tańsza, więc dla polskich portfeli, dla polskiego obywatela.

Zmiana miksu energetycznego naszego kraju, przejście z węgla na wiatr, słońce, na energię z wiatru, ze słońca jest po prostu opłacalne. Również gospodarka, przemysł krajowy czeka na postępy, przyspieszenie postępu, żeby mieć tańszą energię, bo wiedzą, że im więcej OZE w miksie energetycznym, tym niższa cena energii – podsumowała Hennig-Kloska.

Polecamy też: