{"vars":{{"pageTitle":"Ta mapa jasno pokazuje, dlaczego największym gospodarczym wygranym pandemii są Chiny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["chiny","handel-miedzynarodowy","main","makroekonomia","polski-instytut-ekonomiczny","produkcja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":164583}} }
300Gospodarka.pl

Ta mapa jasno pokazuje, dlaczego największym gospodarczym wygranym pandemii są Chiny

Największym beneficjentem pandemii COVID-19 w zakresie handlu towarowego na świecie są Chiny. Udział Państwa Środka w światowym eksporcie zwiększył się w 2020 o 1,6 pkt. proc. i wyniósł 14,7 proc. – pokazuje najnowszy raport publicznego think tanku gospodarczego, Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Chiny osiągnęły najlepszy wynik dzięki sprawnemu opanowaniu pandemii oraz szybkiemu dostosowaniu produkcji do rosnącego światowego popytu na niektóre wyroby, przede wszystkim produkty związane ze zwalczaniem pandemii oraz urządzenia elektroniczne i elektryczne.

Poniższa mapa pokazuje jak bardzo przegoniły pozostałą część świata pod względem handlu w czasie trwania pandemii Covid-19.

Relokacja z Chin nie nastąpiła

Globalne łańcuchy wartości okazały się nieelastyczne w obliczu zakłóceń po stronie popytu i podaży oraz narastających problemów związanych z transportem morskim. Szczególnie było to widoczne w sektorze motoryzacyjnym, który opierał się na systemie produkcji just-in-time i nie był przygotowany ani na braki komponentów w pierwszej fazie pandemii, ani na opóźnienia w dostawach mikroprocesorów pod koniec 2020.

Wbrew licznym zapowiedziom przeniesienia produkcji z Chin, składanych przez firmy wiosną 2020, niewiele jest przykładów faktycznie przeprowadzonej relokacji.

Brakuje dowodów wskazujących, że rozpoczął się proces masowego przenoszenia produkcji do nowych państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym do Polski – wynika z raportu PIE.

Wietnam i Tajwan również na mocnej pozycji

W światowym eksporcie zyskał także Wietnam oraz Tajwan – państwa, które poprawiły swoją pozycję w okresie wojny handlowej USA-Chiny. Ich udział w wymianie handlowej wzrósł o ok. 0,2 pkt. proc. –  podaje PIE.

Z perspektywy Chin Polska jest jak Paragwaj. Czy Polski Ład to zmieni? Wywiad z prof. Marcinem Piątkowskim